×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۹  
true
true

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ) به نقل از شبستان، آیین سنتی مذهبی «چاووشی خوانی به شیوه استاد واصف بیدگلی» هیئت سقایی علی اکبری محله درب مختص آباد شهرستان آران و بیدگل به شماره ۱۶۸۳در زمره آثار ملی ناملموس در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور به ثبت رسید.

 مطابق با پیشنهاد انجمن دوستداران میراث فرهنگی سلیمان صباحی بیدگلی در جلسه ۲۸ آبان ماه شورای ثبت میراث ناملموس کشور، پرونده آیین چاووش خوانی هیئت سقایی به عنوان یکی از آئین های زنده و در حال اجرا  مطرح شده و پس از اجرای زیبای نغمه خوان ها، این آئین با بیش از یکصد و پنجاه سال قدمت به نام بنیانگذار این سبک چاووش خوانی شاعر با اخلاص اهلبیت استاد واصف بیدگلی به ثبت رسید.

این آیین که در آغازین روزهای ماه شوال هر سال قمری و سه ماه مانده به محرم با تجمع نوحه خوان ها و نغمه خوان هابه همراه بزرگ و بابا و مرشد هیات و با حضور پیر و جوان در تکیه خانقاه شروع شده و طی هفته های متوالی تا ماه محرم روش های اجرای نغمه خوانی مرحوم واصف مورد تمرین قرار گرفته و جوانان در کنار ریش سفیدان، روش نوحه خوانی را آموزش می بینند.

با شروع محرم و در سپیده دم آغازین روز محرم بر بالای بام تکیه شیپورزنان مردم را برای برگزاری آئین دعوت نموده و یک نفر بصورت منفرد در کوچه و برزن اشعاری با مضمون شروع محرم قرائت نموده و مراسم از ساعت های ابتدایی صبح شروع می شود .

چاووش خوانان در مراکز تجاری و بازارها و گذرهایی که سابقا محل تجمع مردم بوده حضور پیدا نموده و تجار و مغازه داران با تعطیل نمودن مغازه ها به استقبال دسته چاووش می روند. در این آیین برخلاف تمامی دسته جات عزاداری از وسایل و ادواتی چون زنجیر و علامت و غیره استفاده نمی شود و حتی اذکار سینه زنی هم مورد استفاده قرار نگرفته و تنها با نوحه خوانی، خبر آمدن محرم در صبح روز اول و در مکان های پر تجمع شهر به مردم داده می شود.

در این آیین، تنها اشعار شاعر با اخلاص اهلبیت مرحوم واصف بیدگلی خوانده می شده و کسی بجز اعضای دسته چاووش، توانایی اجرای سبک را نداشته و نامگذاری اجرای این شیوه بنام این شاعر بااخلاص درخور این زنده دل نامی است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true