×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۹  
true
true

آران و بیدگل نیوز، یاسر کریمشاهی بیدگلی ، مدیرعامل فرش چهل نگین مشهد مصاحبه ای را با پایگاه خبری صنعت فرش ایران انجام داده است که در ادامه می خوانید:
– لطفا معرفی از خود و شرکت و محصولات تولیدی داشته باشید و از چه سالی فعالیت خود را آغاز کرده اید؟
اینجانب یاسر کریمشاهی بیدگلی مدیرعامل فرش چهل نگین مشهد که این شرکت با نام آزادمهر درسال ۱۳۷۴ فعالیت خود را آغاز نمود بنیانگذاران این شرکت مرحوم حاج عباس کریمشاهی ابوی بنده و آقای حاج ابوالفضل کریمشاهی اخوی بنده که از جمله اولین افرادی که پا به صنعت نساجی گذاشته اند، بوده و با توجه به تجربه و پیشینه ی فرش دستبافت ابوی اینجانب به مدت ۲۵ سال، این شرکت نیز از موفق ترین شرکت های فرش در شهرستان بوده و در سال  ۸۲، با برنده چهل نگین مشهد بنده به عنوان مدیر عامل شرکت شروع به فعالیت نموده ام که تاکنون ۱۵ سال سابقه ی مدیریتی در صنعت نساجی را دارا می باشم که محصولات تولیدی این شرکت، ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه ۸ رنگ می باشد.

– در حال حاضر مهمترین مشکلات شما چیست؟
 رکود بازار فرش و عدم ثبات قیمت مواد اولیه و همچنین ورود بی رویه ماشین آلات به کشور توسط همکاران محترم که باعث افزایش تولید این محصول و حداقل قیمت فروش فرش ماشینی به طوریکه در حال حاضر سود فرش ماشینی از حداقل سود بانکی نیز کمتر شده، از جمله مهم ترین مشکلات ما در حال حاضر می باشد.

– آیا تاکنون صادرات داشته اید؟ در صورت تمایل میزان صادرات سالانه خود را بیان نمایید.
صادرات این شرکت به کشورهای اروپایی در حد اندک و بیشتر صادرات ما به کشورهای حوزه ی قفقاز نظیر ترکمنستان و تاجیکستان می باشد.

– تولید سالانه شرکت شما چند هزار متر مربع است و چه تعداد کارگر و پرسنل مشغول به کارند؟ آیا در سال های اخیر کاهش یا افزایش نیروی انسانی داشته اید؟
تولید سالیانه ما، ۱۲۰ هزار متر مربع است که ۲۸ نفر کارگر و پرسنل به صورت مستقیم و ۶ نفر به صورت غیر مستقیم در این شرکت مشغول به فعالیت هستند که در سال های اخیر با توجه به مشکلات عدیده در صنعت نساجی و رکود بازار فروش، الحمدالله نه تنها کاهش نیرو بلکه می توان گفت که افزایش نیرو نیز داشته ایم.

– با توجه به نامگذاری امسال به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، چه اقداماتی در این زمینه انجام داده و یا انجام خواهید داد؟
از جمله اقدامات بنده در این زمینه، خریداری و ورود ماشین آلات جدید ۱۲۰۰ شانه می باشد که به زودی در این شرکت نصب و راه اندازی خواهد شد و انشاالله تا آخر سال بر تعداد کارگر و پرسنل ما نیز اضافه خواهد شد تا خانواده های بیشتری ارتزاق بیشتری داشته باشند.

– سیاست های اقتصادی دولت در زمینه صنعت بزرگ نساجی را چگونه ارزیابی می کنید؟
سیاست های اقتصادی دولت در زمینه صنعت فرش و نساجی را بسیار ضعیف ارزیابی می کنم که می توان به عدم وجود کارشناسان خبره چه از طرف بانک و چه از طرف وزارت صنعت،معدن و تجارت و همچنین اختصاص دادن ارزهای دولت به اشخاصی که اکثرا با پرداخت رانت صاحب وام های کلان با پرداخت بلند مدت می شوند، اشاره کرد که همین امر باعث می شود افرادی که با صداقت و بدون انحراف بخواهند فعالیت اقتصادی خود را ادامه دهند با مشکل روبرو کند.

– در حال حاضر تحریم ها و یا مشکلات اقتصادی کشور چه تاثیری بر روند فعالیت اقتصادی شما داشته است؟
تحریم ها و محدودیت ها باعث شده که هنوز از طرف کشورهای اروپایی ما نتوانیم انتقال وجه به ایران داشته و همچنین با مشکلات عدیده ای با فروش محصول و کالای خود به کشورها داشته باشیم. برداشتن تحریم ها کار را بسیار آسانتر کرده ولی هنوز به صورت صد در صد موانع برطرف نشده است، به طوریکه در حال حاضر ال سی های ایران در بانک های اروپایی بیشتر است ولی در انتقال پول از اروپا و آمریکا به ایران با مشکل مواجه هستیم.

– برگزاری و شرکت در نمایشگاه های داخلی و بین المللی چه تاثیری بر بازاریابی، مشتری یابی و در مجموع فروش واحد تولیدی شما داشته است؟
بنده هیچ اعتقادی به برگزاری نمایشگاه در شهر تهران به این صورت کنونی ندارم. بلکه معتقدم با توجه به اینکه کاشان و آران و بیدگل که قطب بین المللی فرش می باشند باید مکان دائمی برای نمایش و عرضه محصولات این صنعت در نظر گرفته شود. هر شرکت به میزان دلخواه محل دائمی برای خود داشته باشد تا بسیاری از هزینه های رفت و آمد و دکوراسیون حذف گردد.
اینجانب با توجه به صحبت هایی که عرض کردم مصمم شدم تا یک نمایشگاه جنب شرکت جنب بلوار اول شهرک سلیمان صباحی بیدگلی با بهترین متریال روز دنیا احداث نمایم تا به جای اینکه پول خود را هر سال صرف دکوراسیون و هزینه های اضافی در تهران و یا سایر شهرستان ها نمایم در شهرستان خود، مکان دائمی برای عرضه محصولات تولیدی خود داشته باشیم.
با توجه به اینکه روش فروش با سالهای پیش متفاوت شده است، شرکت در نمایشگاه های بین المللی به صورت مقطعی، دردی را درمان نمی کند.
اینجانب در بازدیدی که سال گذشته از شرکت دموتکس آلمان داشتم با توجه به خلوتی بسیار زیاد در این نمایشگاه، با دوستان به این نتیجه رسیدیم که سبک فروش از این طریق، باید به فضای مجازی و آی تی و فروشهای سایتی و اینترنتی تغییر یابد. مثلا مانند شرکت دیجی کالا که محصولات خود را از طریق فضای مجازی و اینترنت، به فروش می رساند و حتی یک نمایشگاه فیزیکی و قابل روئت ندارد. در مجموع اعتقاد بنده بر این است که در نمایشگاه های بین المللی و خارجی باید به صورت مدام شرکت کرد و نه مقطعی و دوره ای و همانگونه که گفتم اعتقادی به نمایشگاه های داخلی اصلا ندارم.

– اقدامات شما برای غلبه بر مشکلات ناشی از تحریم ها و سایر مشکلات اقتصادی داخلی از جمله رکود بازار فرش، عدم ثبات قیمت نخ، نرخ بالای سود تسهیلات بانکی و ارزش افزوده چه بوده است؟
از جمله اقدامات عملی بنده می توان به تهیه و ایجاد نمایشگاه دائمی برای عرضه محصولات تولیدی خود در بهترین نقطه شهرستان و همچنین پرداخت نکردن هزینه های اضافی در خارج از شهر و شهرستان و شرکت اشاره کنم. در ضمن با کم کردن هزینه های اضافی شرکت، پایین آوردن نرخ مواد اولیه و تهیه آن به صورت نقد، میتوان محصول را ارزانتر و با کیفیت تر تحویل مشتری داد.

– به نظر شما در حال حاضر بزرگترین تهدید برای صنعت ماشینی چیست؟
بزرگترین تهدید بالا بودن نرخ بهره برای مواد اولیه و بانکی نسبت به سود فرش در مرحله ی اول و در مرحله ی بعدی عدم سیاست گذاری مناسب از طرف شرکت ها برای ورود ماشین آلات جدید که باعث رقابت غیر سالم در صنعت فرش شده که در نتیجه بسیاری از شرکت ها با عدم سود دهی مواجه میشوند.

– به نظر جنابعالی آموزش مدیران و کارکنان شرکتها چه تاثیری بر موفقیت در تولید و فروش دارد؟
آموزش مدیران به صورت تئوری و عملی باعث افزایش علم و دانش آنان نسبت به دستگاه های  پیشرفته نساجی و همچنین باعث استفاده بهتری از سیستم مدیریت نوین می گردد. در مورد آموزش کارکنان حداقل مدرک دیپلم برای کارگران و استفاده از نیروهای متخصص نظیر مهندس نساجی و مکانیک در شرکت ها یکی از الزامات به نظر بنده می باشد. که در حال حاضر ۲۵ درصد از پرسنل شرکت ما دارای مدرک کارشناسی هستند.

– تاکنون در کارگاه یا دوره آموزشی شرکت کرده اید؟ در صورت پاسخ مثبت عنوان آن ها را بطور مختصر بیان کنید.
بله ، بعضی از کلاس های دوره های آموزش مقدماتی مدیریتی(MBA) و کلاس های اتاق بازرگانی را شرکت کرده ام که البته تاثیر زیادی در من نداشته و بیشتر به تجربه های کاری اعتقاد بیشتری دارم.

– تا چه میزان با روش های نوین فروش و ابزارهای آن آشنایی دارید؟
تا حدودی آشنایی دارم. مثلا در سایت های اینترنتی، کانال های تلگرامی و فضاهای مجازی و همچنین روش های فروش اینترنتی فعالیت داشته ام.

– به نظر جنابعالی مهمترین عامل موفقیت یک واحد تولیدی فرش ماشینی چیست؟
 رمز تداوم در فرش ماشینی با توجه به ورود زیاد داستگاه های جدید و به روز فرش فقط صادرات می باشد ولی تا رسیدین به شرایط ایده آل فاصله بسیاری وجود دارد. هنوز قیمت های ما در بسیاری از محصولات خود نسبت به رقیبان خود در بازارهای جهانی بالا بوده ولی در محصولات ریز بافت مانند ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه مشکلات کمتری داریم که میتوان با برطرف کردن برخی از موانع به بازارهای جهانی ورود کنیم.

– به نظر شما آینده تولید فرش ماشینی از نظر تکنولوژی و ماشین آلات به کدام سو می رود؟
مهم ترین عامل، تولید محصولات با کیفیت که خود بهترین تبلیغ برای یک شرکت می باشد، چنانچه محصولاتی را که عرضه می کنیم از نوع مرغوب و عالی باشد علاوه بر اینکه مشتری، دائمی می باشد سایر مشتریان را نیز جذب می کند. این شرکت افتخار دارد که هنوز بسیاری از مشتریات سال ۷۶ خود را  در اختیار داردو به نظر اینجانب مشتریان ما بزرگترین سرمایه های در این صنعت هستند و این به دست نمی آید به جز تولید محصول با کیفیت.

– به نظر شما تغییر یا نوآوری وجود دارد که بتواند صنعت فرش ماشینی را متحول کند؟
 انتهای فرش ماشینی همان ۱۲۰۰ شانه می باشد. زیرا فرشی که ریز تر از آن باشد اسم آن دیگر فرش نیست و بیشتر شبیه پارچه می شود. که پیشنهاد می کنم که همکاران ما به جای اینکه به دنبال فرش با شانه بیشتر باشند، به دنبال طرح های اصیل ایرانی و رنگ بندی های خاص باشند.تغییرات از درون شرکت ها انجام می شود، پس نباید منتظر آن باشیم که با ورود دستگاه های جدیدتر اتفاقی در این صنعت بیوفتد.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true