×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۵ بهمن - ۱۳۹۹  
true
true

انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد فعالیت خود را از سال ۸۹ شروع نموده و در سال ۹۱ هم فعالیت رسمی خود را در قالب یک سمن (سازمان مردم نهاد) شروع نمود. با شروع فعالیت رسمی، وبلاگ و بعد آن وب سایت انجمن راه اندازی شد و از همان ابتدا از طریق این کانال های ارتباطی و همچنین در خلال برنامه های عمومی که در مناسبت های مختلف در سطح بخش کویرات داشتیم از همه ی دوستان درخواست همکاری داشتیم ولی متاسفانه استقبال خوبی نشد که در زیر برخی از این بی مهری ها را ذکر می کنیم:
۱- با توجه به تقاضای ما و اهمیت عضویت دوستان و علاقمندان از کل بخش و شهرستان، متاسفانه تابحال تعداد کمی از دوستان عضو انجمن شده اند. که از جوانان و علاقمندان میراث طبیعی و فرهنگی این بخش و این شهرستان  انتظار بیشتری داشتیم.
۲- با توجه به اهمیت وجود یک دفتر کار برای انجام همفکری ها و برنامه ریزی ها متاسفانه تقریبا دفتر کار دائمی نداریم. با پیگیری از بخشداری و شهرداری، دفتری را در کاروانسرای عباسی به ما تحویل دادند که متاسفانه کلید وردی را به ما نداند و ما هروقت که در کاروانسرا باز باشد می توانیم وارد دفتر شویم و به خاطر قطعی و دائمی نبودن دفتر عملا کاربردی ندارد.
۳- از همان ابتدا کارهای فرهنگی و عمرانی زیادی( کلاس های آموزشی، کارگاه ها، مسابقات نقاشی، رصد و کلاس نجوم، درخت کاری، تقویت پوشش گیاهی، ساماندهی و ساخت آبشخور، شناسایی و مستند نگاری از گونه های موجود، پیگری در خصوص رفع معضلات زیست محیطی و…) توسط این انجمن انجام شده که  موارد مذکور هزینه های زیادی را برای انجمن به همراه داشته ولی هیچ یک از نهاد ها چه در سطح شهرستان و چه در سطح شهر ابوزیدآباد به جزء اداره ی حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل،هیچ کمکی به ما نکرده اند و قول هایی داده شده که هنوز عملی نشده است. البته ما از خیرین هم توقع مساعدت داریم.
۴- متاسفانه این انجمن فاقد هر گونه امکاناتی بوده که این امر بر روی عملکرد انجمن تاثیر منفی دارد و با مراجعه به برخی مسئولان چیزی نصیب مان نشد. و کلیه ی اقدامات با مشارکت و تسهیم امکانات توسط اعضاء فعلی انجام شده اند.
۵- با توجه به رسالت انجمن و پیگیری ها و عملکرد این انجمن در مورد مسائل مربوطه، متاسفانه تا به حال در هیچ از جلسات و کارگروه های بخش کویرات از این انجمن برای حضور در این جلسات دعوت نشده است.
همانطوریکه همه ی ما می دانیم میراث فرهنگی و طبیعی که ما در محدوده ی کوهستانی و کویری بخش و شهرستان داریم از کم نظیرترین ها هستند و کار روی آنها ضرورتی انکار ناپذیر است و با توجه به اطلاع رسانی های انجام شده چه از طریق این انجمن و چه از طریق افراد و  کانال های دلسوز دیگر، بی توجهی دست اندرکاران و مسئولان  واقعا نگران کننده است. بسیاری از این مواردی که این انجمن روی آنها تمرکز دارد در صورتی که مدیریت مناسبی روی آنها نشود در آینده ی نزدیک هزینه های هنگفتی را به ما تحمیل خواهند نمود.
به نظر شما مسئولین و مردم گرامی، چاله زباله و معضلات آشکار و نهان و عوارض وحشتناک آن اهمیت ندارد. ما از همان ابتدا روی این مورد تمرکز کرده و پیگیری نمودیم و اطلاع رسانی خوبی هم انجام دادیم و این مورد را به یک مطالبه ی عمومی تبدیل کردیم. البته نتیجه ی اول این پیگیری ها راه اندازی دستگاه های اتوکلاو در اکثر بیمارستان ها بوده ولی هنوز نتیجه ی مطلوب حاصل نشده است.
به نظر شما مسئولین و مردم گرامی، حفظ و احیاء آثار کم نظیری همچون قلعه ی کرشاهی ابوزیدآباد، چاپارخانه و کاروانسرای گرماب ابوزیدآباد، قلعه ی سردار، و کاروانسرای سفیدآب ابوزیدآباد برای آیندگان و خودمان سرنوشت ساز نخواهند بود.
به نظر شما مسئولین و مردم گرامی، فرهنگ سازی و کار تحقیق و عملی در خصوص حفظ گونه های همچون جبیر، هوبره، زاغ بور، یوزپلنگ آسیای، کاراکال، گربه وحشی و … اولویتی کمتر از …. دارد .
به نظر شما مسئولین گرامی، جمله ی ” حفاظت از محیط زیست لازمه ی توسعه و پیشرفت هر منطقه است” فقط یک جمله برای تکمیل و تزیین سخنرانی هاست و عمل به آن اولویت ندارد؟
و…..
در آخر از کارکنان اداره ی حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل به دلیل همراهی و همکاری عالی با انجمن نهایت تقدیر و تشکر را داریم چون این عزیزان همانظور که ما شاهد هستیم دلسوزانه و با عشق کار می کنند و همین پیگیری ها و اقدامات مانعی برای تخریب بیشتر و ارتقاء شاخص ها چه در محیط انسانی و چه در محیط طبیعی در سطح شهرستان شده است.
 هشدار: باید بدانیم در حفظ خصوص میراث طبیعی و فرهنگی این خظه، رویکرد مناسب و عملی، در بین اکثر مردم و مسئولان، تقریبا حاکم نیست و چشم پوشی از این موارد توسط برخی افراد نشانه ی کم اهمیت بودن این مسائل نیست.
…آغاز…

*مدیر انجمن حامیان محیط زیست ابوزید آباد

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true