×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۸ شهریور - ۱۳۹۹  
true
true

آران و بیدگل نیوز، این اهداف و شعارها، به نوع بینش و دیدگاه آن گروه و محفل و بعضا منفعت شخصی افراد بستگی داشت. عموم مردم هم در راستای برداشت های شخصی و منافع خود، پیرو گروه و شعار خاصی می شدند.

حقیقت  انفجار نور2( اهداف و شعارهای انقلاب اسلامی)

با پررنگ شدن نقش رهبری امام خمینی(ره) و همچنین تجمع گروه ها و مبارزین حول محور رهبری، اهداف و شعارها هم جدی تر، هم عیان تر و عمیق تر شد. تا جایی که بسیاری از اهداف سطحی و کاذب از صحنه خارج و چند هدف اساسی و مهم در راس همه ی اهداف قرار گرفت.
مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند:
هدف انقلاب‌ عبارت بود از ساختن یک ایرانی با این خصوصیاتی که عرض میکنم: مستقل، آزاد، برخوردار از ثروت و امنیت، متدین و بهره‌مند از معنویت و اخلاق، پیشرو در مسابقه‌ی جامعه‌ی عظیم بشری در علم و بقیه‌ی دستاوردها- که از اول و ازل بین آحاد بشر یک مسابقه است در دستاوردهای بشری، در علم و در بقیه‌ی خواسته‌ها و دستاوردهای بشری- برخوردار از آزادی با همه‌ی معانی آزادی. آزادی فقط آزادی اجتماعی نیست- اگرچه آزادی اجتماعی، یکی از مصادیق مهم آزادی است- هم آزادی اجتماعی مورد نظر است، هم آزادی به معنای رها بودن و آسوده بودن و آزاد بودن کشور از دست‌اندازی بیگانگان و استیلای آن‌ها- که گاهی کشور بظاهر مستقل هم هست، اما زیر نفوذ است- و هم آزادی معنوی، که آن رستگاری انسان و تعالی اخلاقی انسان و عروج معنوی انسان است، که هدف اعلی، این است. همه‌ی کارها مقدمه برای تکامل‌ انسان و عروج انسانی است»(۱۴/۲/۸۷)

اصلی ترین و مهم ترین هدف
اصلی ترین و مهم ترین هدف واحد همه ی جریانت های مبارز در قبل از انقلاب و بعد از آن، حاکمیت ارزش هاي اسلامي و به پاي داشتن مقررات و احكام تسهيل شده الهي حاكم بر زندگي فردي و اجتماعي مردم بود.
 امام خمینی (ره) در این زمینه می فرماید:
«در اثر عدم حاكميت اسلام در نظام حكومتي قبل از انقلاب، ساختار حكومتي، سازمانها، نهادها و همه ارگان هاي مهم دولتي بر اساس قوانين غير اسلامي اداره مي شد، لذا يكي از مهمترين اهداف انقلاب اسلامي حاكميت ارزش هاي اسلامي و به پاي داشتن مقررات و احكام تسهيل شده الهي حاكم بر زندگي فردي و اجتماعي مردم است به نحوي كه نظامات حقوقي و مدني در سطح خرد و كلان منشعب از اسلام بشود».

استقلال،آزادی،جمهوری اسلامی
شعار مرسوم و معروف که به صورت فراگیر و واحد ،همزمان با پیروزی انقلاب و حتی تا هم اکنون که نزدیک ۳۸سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد بر ذهن و زبان مردم و مسولان جاری است شعار « استقلال،آزادی،جمهوری اسلامی» است.شعاری که جامع و کامل است و در بردارنده ی تمام پیش نیازهای تشکیل وتاسیس یک کشور مستقل اسلامی و مردمی است.

مقام معظم رهبری می فرمایند:
این شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» که در دوران انقلاب رائج بود، حرف دل مردم بود و مردم این را میخواستند. مردم میدیدند که این کشورِ با این عظمت، حکامش و زمامدارانش استقلال رأی ندارند؛ تابع بیگانه و تابع قدرتهای مستکبرند و طوق اطاعتِ آن‌ها را به گردن انداخته‌اند؛ در مقابلِ آن‌ها ضعیف و غیر مستقل، اما نسبت به مردم خودشان سخت‌گیر، متفرعن و با آن‌ها با فشار و سخت‌گیری و زور رفتار میکردند؛ شلاق را بر گُرده‌ی این مردم میکوبیدند و به آن‌ها اجازه‌ی انتخاب نمیدادند. در طول سالهای مشروطیت و تا قبل از انقلاب اسلامی، هرگز اتفاق نیفتاد که این مردم با شوق، با رغبت و با معرفت به پای صندوق رأی بروند و کسی را انتخاب کنند. انتخاب معنی نداشت: حکومت، حکومت موروثی؛ مسئولان و زمامداران، سفارش‌شده‌ی قدرتهای بیگانه؛ مجلسی که به نام مجلس شورا از مشروطیت بوجود آمده بود، مجلس دست نشانده و غیر منتخب مردم! مردم هم اسیر و دستخوش تصمیم‌هائی بودند که این مجموعه‌ی غیر مسئول و غیر متعهد برای آن‌ها میگرفتند. مردم خواستند استقلال بدست بیاورند، آزادی داشته باشند، عزت ملی شان را تأمین کنند، سعادت و رفاه دنیوی و سربلندی معنوی و اخروی را بدست بیاورند؛ این آرزوی مردم بود و وارد این میدان شدند. ۱۳۸۷/۰۲/۱۱
 
نتیجه
به صورت کلی  اهداف اصلی از تشکیل انقلاب اسلامی  که در متن شعارهای  مردمی و طرح های  تدوین شده ی ملی مورد توجه بودند و برنامه های نظام حکومتی در جهت آنها تدوین می شوند عبارت اند از:
استقلال‌خواهی و قطع هر نوع وابستگی
حاکمیت اسلام بر جامعه و رواج ارزش‌های دینی در کشور
آزادی بیان و قلم
عدالت و رفع تبعیض‌ها
پیشرفت مادی و گسترش رفاه
احیای کرامت انسانی و نقش داشتن مردم در حاکمیت بر تعیین سرنوشت خود
زمینه‌سازی برای رشد و تکامل انسانها در جامعه و حذف عوامل فساد

*سعید نوروزیان

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true