×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۱۶ مرداد - ۱۳۹۹  
true
true
خلأ پیوست فرهنگی؛ بزرگترین چالش صنعت گردشگری ابوزیدآباد

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ) به نقل از شبستان، «عباس اقبالیان» گفت: شهر ابوزیدآباد و بخش کویرات با بیشترین جاذبه های گردشگری در شهرستان آران و بیدگل و با وجود ۳۳ اقامتگاه گردشگری، رتبه برتر گردشگری را در منطقه داراست ولی ولنگاری و عدم وجود پیوست فرهنگی در این حوزه سبب شده تا مشکلات فرهنگی و اجتماعی متعددی برای منطقه ایجاد شود.

این فعال فرهنگی اجتماعی افزود: هر شخص یا لیدر تور محلی می خواهد در صنعت گردشگری به تنهایی به بیشترین سود برسد و به دلیل اینکه مسؤولین شهر و بخش برای نهاد خود سود یا درآمدی را به طور مشخص کسب نمی کنند اهمیت چندانی به این صنعت نمی دهند!

اقبالیان بیان داشت: کویر بکر «سیازگه» در شمال شهر ابوزیدآباد و در فاصله پنج کیلومتری تا آخرین نقطه شهری باعث شده این کویر به عنوان قطب کویرنوردی در کشور تبدیل شود و آن را نسبت به کویرهای مرنجاب آران و بیدگل و مصر شهرستان خوروبیابانک متمایز کند، اما عدم مدیریت صحیح و نیز عدم شناخت مسئولین محلی ابوزیدآباد از صنعت گردشگری باعث شده نقاط قوت و پتانسیل های بی نظیر جاذبه های گردشگری ابوزیدآباد، محلی برای منطقه آزاد برای بعضی از افراد و گردشگران تبدیل شود.

این فعال گردشگری افزود: از سوی دیگر چون در شهر، فرهنگ سازی جذب گردشگران از سوی افراد محلی به وجود نیامده، نگاه بسیار سطحی و غیر عرف ملی و بین المللی نسبت به گردشگران وجود دارد و این باعث گسست فرهنگی می شود.

عباس اقبالیان بر لزوم راه اندازی موزه مردم شناسی در منطقه ابوزیدآباد تاکید کرد و گفت: این موزه می تواند در برگیرنده آداب و رسومی باشد که مردم شهر و بخش از دیر باز تاکنون با چنین فرهنگی زندگی می کنند و هرگز شاکله ی اصلی آن تغییر نکرده است و گردشگران که مبدا آن ها به ابوزیدآباد از کلان شهرهاست با شناختی که نسبت به آن کسب خواهند کرد به این آداب و رسوم احترام خواهند گذاشت.

این فعال فرهنگی اظهار داشت: کسانی که علاقه مند به طبیعت هستند و در مسائل گردشگری فعالیت دارند اگر می خواهند صنعت گردشگری به طور صحیح تداوم داشته باشد و توسعه پیدا کند می بایست در راستای ترسیم برنامه ریزی های مسؤولین مربوطه قدم بردارند.

اقبالیان در ادامه تصریح کرد: متاسفانه گردشگری منطقه ابوزیدآباد به نحوی شده که آن را می توان به یک بازار هفتگی مقایسه کرد که هر شخصی بدون ضابطه خاصی می خواهد از آن به یک درآمدی برسد و هدفمند نیست و مسؤولین مربوطه نمی توانند به راحتی بر آن ها نظارت کنند و آن را به مسیر صحیحی سوق دهند.

این فعال گردشگری افزود: اگر مسؤولین منطقه می خواهند گردشگری ابوزیدآباد در مسیر صحیح آن مدیریت شود باید با قاعده و هدفمند آن را بدون رودربایستی از افراد و اشخاص یا گروه های خاصی، آن را مدیریت کنند و از تجربیات مناطق مختلف روستایی و شهری که در صنعت گردشگری موفق عمل کرده اند به نحو احسن استفاده کنند.

اقبالیان افزود: متاسفانه بخش کویرات و ابوزیدآباد فاقد نمایندگی میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی است تا به عنوان هسته مرکزی بتواند در حد توان بخشی از مدیریت ها را انجام دهد و مسئولین شهرستان باید در این زمینه یک نمایندگی را به این بخش اختصاص دهند.

وی تصریح کرد: ابوزیدآباد با وجود دو نوع اقلیم کویری و کوهستانی و با وجود آثار تاریخی، طبیعی و زیارتگاهی قطب گردشگری شمال استان اصفهان است و باید در این زمینه مدیریت صحیح شود و از ولنگاری خارج شود.

اقبالیان در ادامه بیان داشت: توسعه گردشگری با هدف کسب درآمد در همان ابتدای کار راه به جایی نمی برد ولی اگر به صورت هدفمند باشد می تواند موجب پیشرفت و توسعه پایدار شود و فرهنگ مردم ابوزیدآباد به گردشگرانی که اکثرا از کلان شهرها به این منطقه سفر می کنند، اشاعه داده می شود و این به نوعی به همکاری مردم منطقه ابوزیدآباد هم نیازمند است که با تکیه بر مبانی دینی و اعتقادی امربه معروف و نهی از منکر کنند و از طرفی وظایف لیدر تور و نیز لیدر محلی است که پارامترهایی که گردشگران باید در منطقه رعایت کنند به صورت کتبی و شفاهی به آنها متذکر شوند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true