×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۸ شهریور - ۱۳۹۹  
true
true
در پاسداشتِ مهاجر و مجاور امام رضا(ع)

مشهد مقدس از دیرباز بواسطه حرم مطهر حضرت رضا(ع)مورد توجه خاص و عام بوده و همسایگی آن با کشورهای شمال وشرق ایران موقعیت ممتاز و متفاوت بازرگانی و تجاری را نیز بوجود آورده بود.
“نوجوانی”حدود شصت سال پیش از آبادیِ آباء و اجدادی که یا در کار قالیبافی بودند یا در امر کشاورزی قصد هجرت به مشهد مقدس را می کند تا در همسایگی و مجاورت امام رضا (ع)پیشه ای در پیش گیرد و زندگی کند.
هجرت به سرزمین غربت همواره توام با سختی و مرارت است اما نوجوان بیست و چند ساله آرانی با عزمی جزم و اراده ای راسخ، می خواهد بر فقر و سختی فائق آید و با کسب و کار در حوزه نخ نساجی را رونق دهد.
دیری نمی پاید با کسب تجارب بازرگانان و پیشه وران بزرگ خراسان خود نیز به مهارتی بزرگ دست می یابد و ضمن تامین مواد اولیه بافندگی به تشکیل کارگاه های زنجیره ای بافندگی با هدف رونق تولید و کسب و کار و اشتغال پایدار در توسعه اقتصاد خانوارها می پردازد.
قلب پاک این جوان آرانی بزودی از او یک تاجر امین نیکوکار می سازد؛ به گونه ای که در نزدیک ترین کاروانسرای متصل به حرم رضوی و در همسایگی مدرسه علمیه قدیمی عباسقلی خان، سرای بازرگانی فرش را راه اندازی می کند.
او اینک با اتکا به اراده خود و استقامت در سختی ها و برکت وجودی حضرت رضا(ع) مصدر و مرجع صنف خود می شود. اقامت طولانی مدت او در مشهد مقدس و با به کار گماردن فرزندان شایسته خودکه ریشه در ارض مقدس طوس گرفته اند مجال بیشتری به او برای خدمتگزاری در عرصه های نیکوکاری و خیر اندیشی می دهد.
او در سفری به زادگاه خود تصمیم بزرگی می گیرد و با مشورت بزرگان آبادی در تدارک آبادانی دنیای آخرت خود می شود.
او که درد فقر و محرومیت را کشیده و چهره محرومانی را می بیند که حسرت یک بار زیارت امام رضا(ع) را بر دل دارند، احساس تکلیف می کند تا به احداث زائرسرا و حسینیه ای بنام و متعلق به آرانی ها در مشهد بپردازد.
زائر سرایی که هم آرزوی مشهد نرفته ها را محقق خواهد کرد و حسینیه ای که با برپایی مجالس عزای حسینی ثواب کثیری برای خود و خاندان و عزاداران حسینی ذخیره کند.
پاسخ مثبت معتمدین محلی او را در این راه مصمم تر کرد و اولین چراغ این بنای یادگاررا روشن می کند.
باغ حسن خان در خیابان هفده شهریور و نزدیک پنج راهِ مشهد؛ مکان پیشنهادی زائرسرای آرانی هاست که با رایزی های فشرده معتمدین به سرپرستی این مردِ نیک اندیش آرانی خریداری می شود.
او از همان آغازِ راه مدلی را پیگیری و مدیریت می کند که علمای علم مدیریت برآن صحه می نهند.
با آنکه او می توانست با سرمایه خود یکجا بانیِ زائرسرا شود اما می خواست با مشارکت خیرین و حتی خرده کمک های اقشار، همه را در این بنای خیر سهیم و شریک کند تا جاودانگی این فعل و عمل خیر، شمولیت عام داشته باشد.
هر چند در مسیر آبادانی و توسعه زائرسرای آرانی ها وقفه و مشکلاتی پیش آمد اما او تا واپسین روزهای زندگی به همان آرمان بزرگ خود پای بند و دل بسته بود.
۲۳ خرداد وقتی آیین بزرگداشت بیش از نیم قرن خادمی” حاج محمد عالمی آرانی” درزادگاهش وحرم حضرت محمد هلال بن علی(ع) با حضور خیل مردم قدردان برگزار شد؛ افق اندیشه راستین آن شخصیت بزرگ منش، دستاوردِ دیگری برای جامعه انسانی ما بود. دستاوردی که نقش انسجام اجتماعی و اعتماد عمومی و ارزش نیکو کاری نیک اندیشان را مورد تاکید و تحسین قرار می داد.
قلب نازنین این پیر غلام اهلبیت -که بیش ازشصت سال توفیق سلام دادن به امام معصوم را از زیر سر درِ نقاره خانه حضرت داشت- اینک از تپش ایستاده و در بهشت رضوی میهمان حضرت است؛اما یادگار ماندگار او باقیات صالحاتی است که تا قیام قیامت، مددکار او و دیگر موسسان و خادمان زائرسرای آرانی ها در همسایگی حرم امام رضا(ع) خواهد بود.
اشک های همواره جاری فرزندان عالمی آرانی در ماتم پدر و اندوهِ سوزناکِ مردم در غمِ هجرانِ او درک شدنی بود.
پسرانِ عالمی، از مکتبِ پدر، راهِ زیستنِ درست را بخوبی آموخته اند و اینک مصمم تر از هر زمان در تحقق آرزوی پدر (خدمت به خلق و خادمی اهل بیت علیهم السلام)کمر همت بسته اند و همشهریان او نیز هرگز این ایثارها و فداکاری ها را فراموش نخواهد کرد.
کاش مجالی می بود تا قصه بلند نقش آفرینی عالمی و یارانش در بنای حسینیه و زائرسرای آرانی ها در مشهد مقدس قلمی می شد.
قصه ای که حکایت عشق و عاشقی و دلدادگی مردانی است که با خدا معامله کردند و چه سعادتی نصیبشان شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true