×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۹  
true
true
 شهرستان آران و بیدگل نمود و سمبل رونق تولید به واسطه فعالیت اقتصادی است

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ) به نقل از روابط عمومی فرمانداری، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در گفتگوی زنده برنامه «موج جوانی» شبکه رادیویی جوان، شهرستان آران و بیدگل را یک شهرستان توسعه یافته نام برد و گفت: در این شهرستان بالغ بر ۸۱۰ واحد صنعتی و ۵۱۰ شرکت تولید فرش ماشینی توانسته اند این شهرستان را را به شهرستان صنعتی و قطب تولید فرش ماشینی در کشور با تولید سالانه ۵۰ میلیون مترمربع تبدیل کند.

وی ادامه داد: شهرستان آران و بیدگل به دلیل صنعتی بودن و فعالیت واحدهای صنعتی از کمترین نرخ بیکاری در استان اصفهان برخوردار است و در سال گذشته ۱۳۰ میلیون دلار درآمد ارزی کشور از آنِ این شهرستان بوده است.

دکتر بایبوردی در ادامه، شهرستان آران و بیدگل را شهرستان ۱۰۰ درصد ماسه ای و کویری در ایران معرفی کرد و گفت: با توجه به محدودیت آب و خاک در این شهرستان و با تغییر الگوی کشت در سال گذشته ۳ هزار تن پسته و ۴۰ کیلوگرم زعفران از اراضی کشاورزی این شهرستان برداشت شده است و طبق افق ۱۴۰۴ ، صد هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان تحت کشت زعفران و گیاهان دارویی قرار خواهد گرفت و تولید زعفران به ۴۰۰ کیلوگرم خواهد رسید.

وی با اشاره به شعار هوشمندانه، حکیمانه و تدبیرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام «رونق تولید» گفت: شهرستان آران و بیدگل نمود و سمبل رونق تولید به واسطه فعالیت اقتصادی مردم این شهرستان است.

جهت شنیدن فایل صوتی این گفتگو کلیک کنید.

وی در گفتگو با رادیو جوان اظهار داشت: شهرستان آران و بیدگل علاوه بر تولید محور و اقتصاد پایه بودن، یک شهرستان گردش محور نیز است و به واسطه برخورداری کویرهای مرنجاب، سیازگه، چاه عروس، سُنبک – ویگل و نیز واقع شدن ۴۲ درصد دریاچه نمک در این شهرستان که فصل مشترک استان های اصفهان، قم و سمنان است، این شهرستان را به یک شهرستان نمونه گردشگری تبدیل کرده است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل اضافه کرد: به واسطه شهر زیرزمینی اویی در نوش آباد، شهر زیرزمینی طسمیجان در سفیدشهر و آیین های منحصر به فرد عزاداری یک شهرستان شناخته شده ای در کشور است.

وی به کریدورهای گردشگری شهرستان آران و بیدگل اشاره کرد و افزود: کریدورهای گردشگری «آران و بیدگل- کویر مرنجاب»، « ابوزیدآباد- کرشاهی- سیازگه- چاه عروس»، «سفیدشهر- نوش آباد- آران و بیدگل- کویر مرنجاب» و «کاروانسرای عباسی- قصر بهرام» و کریدور گردشگری «آران و بیدگل- سُنبک- ویگل» در تقسیم بندی کریدورهای گردشگری آران و بیدگل قابل اهمیت برای گردشگران و مسافران است.

دکتر بایبوردی بیان داشت: اولین و مهمترین کریدور گردشگری شهرستان آران و بیدگل، کریدور گردشگری مذهبی و زیارتی آستان های مقدس امامزاده های این شهرستان است.

وی بیان داشت: شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۶ هزار کیلومتر وسعت در روی زمین به همین مقدار در فضا و آسمان ظرفیت نجوم با مزایای منحصر به فردی دارد که می توان دهکده نجوم ایران، رصدخانه نجوم و پارک نجوم ایران را در این شهرستان راه اندازی کرد.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل به برگزاری همایش نجوم در هفته اخیر در این شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: به دنبال این هستیم تا با توجه به وسعت کویر و آسمان زیبای شب آران و بیدگل، این منطقه را به قطب رصد ستارگان در کشور تبدیل و گامی در جهت شکوفایی اقتصاد شب برداریم.

جهت شنیدن فایل صوتی این گفتگو کلیک کنید.

وی به استارت آپ های دانشگاهی و راه اندازی استارت آپ نمک در این شهرستان اشاره کرد و افزود: می توان با تفکیک نمک های طعام در رده های سنی و صنایع مختلف و راه اندازی مرکز ملی نمک درمانی ایران به برخی از اهداف موردنظر توسعه این شهرستان دست یافت.

دکتر بایبوردی از سرمایه گذاران در سراسر ایران خواست با توجه به پتانسیل این شهرستان و نزدیکی شهرستان آران و بیدگل به پایتخت و همچنین همجواری با استان های قم، اصفهان و مرکزی که مقصد بسیاری از گردشگران است سرمایه گذاری کنند و فرمانداری با رفع موانع تولید و سرمایه گذاری و تسهیل گیری مقررات، آنان را یاری کند.

وی نامگذاری روزی به نام روز نمک و همچنین نامگذاری برخی معابر و جاده های شهرستان آران و بیدگل به نام نمک و راه اندازی مرکز ملی استاندارد سازی نمک ایران را از دیگر برنامه های پیش رو برای معرفی هرچه بیشتر این شهرستان اعلام کرد.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل راه اندازی مرکز ملی ریگ درمانی و نمک درمانی، احداث پارک مجسمه های نمکی، و ماسه ای ایران و برگزاری جشنوار هایی با موضوع نمک را برای استفاده هرچه بیشتر پتانسیل های این شهرستان کویری نام برد.

وی خارج شدن شهرستان آران و بیدگل از اقتصاد تک محصولی وابسته به فرش ماشینی را ضروری خواند و افزود: تابش انرژی خورشیدی در ۳۰۰ روز از سال و ظرفیت های بالقوه و بالفعل گردشگری در این شهرستان می تواند فرصتی برای سرمایه گذاران و متخصصان جهت رونق تولید در این منطقه باشد.

دکتر بایبوردی بر ضرورت استقرار مرکز ملی تحقیقات نمک ایران یا آکادمی نمک ایران در شهرستان آران و بیدگل تاکید کرد و آن را در توسعه صنعت نمک و استاندارد سازی نمک ایران مهم دانست.

وی آینده شهرستان آران و بیدگل را روشن و درخشان نام برد و افزود: با برنامه ریزی های درست می توان برای مردمان باهوش و پرکوش این شهرستان آینده توسعه یافته و درخشان تری را رقم زد.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل اضافه کرد: با اقتصاد دانش بنیان می توان گردشگری را جایگزین صنعت نفت در اقتصاد مقاومتی کرد.

وی با تاکید بر بهره گیری از رسانه های جمعی، رسانه ها را یار و همراه مسئولان ذکر کرد و استفاده از ابزار رسانه را فرصتی ارزشمند برای اطلاع رسانی و معرفی هر چه بیشتر شهرستان آران و بیدگل و توانمندی های مردم این منطقه ذکر کرد.

جهت شنیدن فایل صوتی این گفتگو کلیک کنید.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true