×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true

به قلم:سرباز فرهنگ(سینا)
 
پاسداشت یک قهرمان
۲۱فروردین سالروز شهادت سرباز قهرمان میهن،فریادگر کویر در مقابل بیدادگران وظالمان،سمبل مبارزه با ظلم و ستم ،اول شهید قیام انقلابی حضرت روح اله،الگوی جوانا ن ایرانی در عصر حاضر،علمدار مقاومت و نبرد با جور وفساد،شهید رضا شمس آبادی است.
در این مقاله بر آنیم ضمن آشنایی با این شهید بزرگوار،او را به عنوان الگوی فرهنگی عصر خود معرفی کنیم وسرمشقی باشد برای جوانان امروز شهرستان آران و بیدگل

فصل اول:فرزند مقاوم کویر
روزنهم دومین روز اردیبهشت سال ۱۳۱۹بود که در قلعه شمس آباد شهر نوش آباد،کودکی پا به عرصه ی گیتی نهاد.نامش را رضا نهادند.پدرش علی اکبر شمس آبادی بیدگلی نام داشت وشغلش کشاورزی بود.مادرش سیده منوره چای دوست نوش آبادی،مادری مذهبی ومهربان که به نخ ریسی وکشاورزی مشغول بود.
کودکي که جز فقر و تنگدستي دراطرافش چیز دیگری در اطرافش قابل مشاهد نبود چندي بعد رضا پدر را در امر معاش خانواده ياري رساند و در امر نخ‌ريسي، دروچيني و خوشه جمع‌کني به مادر کمک کرد. تحصيل را به صورت شبانه آغاز کرد و خواندن و نوشتن را فرا گرفت. در سن ۱۴ سالگي پدر خود را از دست داد و بدين ترتيب مشکلات زندگي او بيش از پيش شد.
در سال ۱۳۳۹ زماني‌که دکتر اميني، عامل امپرياليسم به کاشان سفر کرد، رضا قصد داشت با شيشه اسيد او را ترورکند. اما شيشه به اتومبيل دکتر اميني اصابت کرد و نقشه او اجرا نشد. .
شمس‌آبادي پس از قيام ۱۵ خرداد به سبب تنگدستي، چهار مرتبه از خدمت سربازي معاف شد. اما تقدير چنين بود که صحنه شهادت او در کاخ ظلم پهلوي رقم بخورد. .

محل اصابت گلوله

 
شمس‌آبادي تلاش زيادي کرد تا در گارد جاويدان شاه استخدام شود ولي به علت دو سانت کوتاهي قد، موفق نشد و به عنوان سرباز لشکر گارد شاهنشاهي به انجام وظيفه مشغول شد. او اعتقاد داشت « فقط مرجعيت شيعه است که مي‌تواند ملت را نجات دهد.»

فصل دوم :مبارز انقلابی


روز بيست و يکم فروردين ماه سال ۱۳۴۴ تصميم گرفت هنگام ورود « محمدرضا پهلوي » به کاخ مرمر، او را به هلاکت رساند. او در مقابل در ورودي کاخ قرار گرفت، اما به علت تأخير چند دقيقه‌اي شاه، نقشه عملي نشد. استوار بابايي که در پشت يکي از درختان مخفي شده بود، او را مورد هدف قرار داد؛ اما شمس‌آبادي او را به هلاکت رساند. سپس با استوار آيت لشگري روبه‌رو شد. آيت لشگري نيز به سرنوشت بابايي دچار شد. شاه به سمت دفتر خود دويد. رضا نيز به دنبالش رفت و فرياد زد: من بايد اين جلاد را بکشم. اما افسوس که رگبار مسلسل دژخيمان دفتر مخصوص شاه اين قهرمان ۲۴ ساله را خونين پيکر بر زمين انداخت. ايادي رژيم بعد از شهادت او اعلام کردند: «رضا شمس‌آبادي از نيروهاي حزب توده بوده که با اين عمل خواسته است شاه با تدبير و دلسوز ملت را از ميان بردارد؟ » پيکر شهيد رضا شمس‌آبادي در مکاني نامعلوم به خاک سپرده شد تا نشاني از او باقي نماند. اما او با مرگ سرخش؛ درخشان‌ترين پرونده مظلوميت يک ملت را گشود و فرياد حق‌خواهي مستضعفين ايران را به گوش جهانيان رساند.

دادگاه محاکمه شهید شمس آبادی
صورت قبری از این شهید بزرگوار در کنار دیگر شهدای شهر نوش آباد در جوار امامزاده محمد بن زید بن حسن مجتبی (ع) مورد علاقه و احترام مردم قرار دارد.
یادمانی هم از وی در گلزار شهدای امامزاده هادی بیدگل(ع)به یاد جانفشانی این بزرگ مرد ایران اسلامی به صورت سنگ قبر ،بنا نهاده شده است.
دست پلید ظلم وجور پیکر این جوانمرد با غیرت را به خیال باطل خود،در مکان نامعلومی دفن کرد تا یاد و نامی از او باقی نماند اما دست قدرت الهی غیرت دینی وهمت شجاعانه ی این سرباز میهن را جور دیگر رغم زد.امروز پس از گذشت سال ها از شهادت این اسطوره شجاعت ومقاومت،نه تنها در دو مکان برای او سنگ قبر تشکیل داده اند بلکه هر ساله در روز شهادت این بزرگوار،مراسم و برنامه هایی در پاسداشت این شهید انقلابی با حضور عاشقان و رهروان شهدا در شهرستان آران و بیدگل برگزار می گردد.
 
محل دفن شهید شمس آبادی که نامعلوم است
فصل سوم:الگوی نسل جوان
از مطالعه ی زندگینامه ی این شهید با ویزگیها و صفاتی مواجه می شویم که هم جالب است وهم الگویی است برای نسل جوان امروز جامعه وشهر ما که با آشنایی با این شهید،راه و هدف وی را ادامه دهند.در این فصل با برخی ویزگی ها و سجایای اخلاقی این شهید آشنا می شویم.
۱-رضا شمس آبادی از همان کودکی ضمن تحصیل به کار وشرکت در جلسات مذهبی وآموختن قرآن و نهج البلاغه هم مشغول بود.
۲-شرکت در جلسات سیاسی مفید وسالم وآگاهی کامل از شرایط سیاسی روز از دیگر ویزگی های این شهید بود.
۳-مبارزه ی علنی با ظلم و ستم حتی به قیمت اسارت وشهادت
۴-کمک به پدر ومادر در امور جاری و عادی زندگی
۵-زندگی ساده وخالی از هرگونه تجمل.
۶-کمک به همنوع ودسستگیری از مستمندان ونیازمندان
۷-جدیت ودقت در امور دینی و مذهبی(شرکت فعال در مراسم مذهبی،سخنرانی های دینی و…)
۸-اقامه ی نماز اول وقت
۹-جدیت ومداومت در ورزش
۱۰-رعایت ادب و متانت در همه جا
۱۱-عزم راسخ و جدی در مبارزه با محور اصلی ظلم و فساد(شاه ملعون)
اسطوره ی شجاعت و غیرت،در دوران خفقان واختناق ستم شاهی،ضمن رعایت اعتقادات مذهبی خود به صورت کامل وجامع،با تمام وجود در برابر ظلم وطغیان فاسدان و جنایتکاران از شعشبان بی مخ تا نخست وزیر(علی امینی) و تا عامل و مرکز همه ی فساد ها وظلم ها،شاه ملعون،مردانه ایستاد ومبارزه کرد وبا اعتماد به وعده ی الهی و با باور حقیقی خود که برگرفته از قرآن واسلام اهل بیت بود،حماسه ای خلق کرد که ضمن لرزه انداختن به کاخ جور وظلم،آزادگان ومستضعفان را شاد و خوشحال کرد وبه هم عصران خود درس مقاومت و ایستادگی داد و به آیندگان درس شجاعت وغیرت.

برماست که با الگو گرفتن از رفتار و زندگی این شهید جاوید الاثر،راه او را ادامه داده و یاد او را زنده نگه داریم ان شاء الله.

شهيد رضا شمس آبادي
تاريخ تولد :۹/۲/۱۳۲۱
نام پدر :علي اكبر
تاریخ شهادت : ۲۱/۱/۱۳۴۴
محل تولد :آران وبیدگل /نوش آباد / قلعه شمس آباد
طول مدت حیات :۲۴
محل شهادت :تهران
مزار شهید : نامعلوم است . به یادبودش در گلزار شهداء شهر نوش آباد قبری تهیه شده است

رضا در سال ۱۳۱۹ در روستاي شمس‌آباد حومه شهر نوش‌آباد از توابع شهرستان آران وبیدگل چشم بر جهان هستي گشود. کودکي او در هاله‌اي از فقر و تنگدستي سپري شد. چندي بعد رضا پدر را در امر معاش خانواده ياري رساند و در امر نخ‌ريسي، دروچيني و خوشه جمع‌کني به مادر کمک کرد. تحصيل را به صورت شبانه آغاز کرد و خواندن و نوشتن را فرا گرفت. در سن ۱۴ سالگي پدر خود را از دست داد و بدين ترتيب مشکلات زندگي او بيش از پيش شد. در سال ۱۳۳۹ زماني‌که دکتر اميني، عامل امپرياليسم به کاشان سفر کرد، رضا قصد داشت با شيشه اسيد او را ترورکند. اما شيشه به اتومبيل دکتر اميني اصابت کرد و نقشه او اجرا نشد.
شمس‌آبادي پس از قيام ۱۵ خرداد به سبب تنگدستي، چهار مرتبه از خدمت سربازي معاف شد. اما تقدير چنين بود که صحنه شهادت او در کاخ ظلم پهلوي رقم بخورد.
شمس‌آبادي تلاش زيادي کرد تا در گارد جاويدان شاه استخدام شود ولي به علت دو سانت کوتاهي قد، موفق نشد و به عنوان سرباز لشکر گارد شاهنشاهي به انجام وظيفه مشغول شد. او اعتقاد داشت « فقط مرجعيت شيعه است که مي‌تواند ملت را نجات دهد.»

روز بيست و يکم فروردين ماه سال ۱۳۴۴ تصميم گرفت هنگام ورود « محمدرضا پهلوي » به کاخ مرمر، او را به هلاکت رساند. او در مقابل در ورودي کاخ قرار گرفت، اما به علت تأخير چند دقيقه‌اي شاه، نقشه عملي نشد. استوار بابايي که در پشت يکي از درختان مخفي شده بود، او را مورد هدف قرار داد؛ اما شمس‌آبادي او را به هلاکت رساند. سپس با استوار آيت لشگري روبه‌رو شد. آيت لشگري نيز به سرنوشت بابايي دچار شد. شاه به سمت دفتر خود دويد. رضا نيز به دنبالش رفت و فرياد زد: من بايد اين جلاد را بکشم. اما افسوس که رگبار مسلسل دژخيمان دفتر مخصوص شاه اين قهرمان ۲۴ ساله را خونين پيکر بر زمين انداخت. ايادي رژيم بعد از شهادت او اعلام کردند: «رضا شمس‌آبادي از نيروهاي حزب توده بوده که با اين عمل خواسته است شاه با تدبير و دلسوز ملت را از ميان بردارد؟ » ۱

تیر اندازی به شاه، رهبر انقلاب سفید، دو ماه و بیست روز پس از ترور نخست وزیر، نشانه نارضایتی شدید و ناپایداری رژیم بود. نخست‏سعی شد از علنی شدن حادثه جلوگیری به عمل آید، خبر روزنامه‏های عصر روز ۲۱ فروردین حاکی از «نزاع چند سرباز در کاخ مرمر بود که منجر به تیراندازی و قتل دو سه نفر شده بود!» روز بعد، روزنامه‏ها خبر دادند: «هنگامی که اعلیحضرت عازم دفتر کارشان بوده‏اند، یک سرباز وظیفه به علت جنون آنی به ایشان تیراندازی کرده و در نتیجه باغبان و دو تن از مامورین کاخ کشته شده‏اند..» .

پيکر شهيد رضا شمس‌آبادي در مکاني نامعلوم به خاک سپرده شد تا نشاني از او باقي نماند. اما او با مرگ سرخش؛ درخشان‌ترين پرونده مظلوميت يک ملت را گشود و فرياد حق‌خواهي مستضعفين ايران را به گوش جهانيان رساند. سنگ یادبود این شهید بزرگوار در کنار دیگر شهدای شهر نوش آباد در جوار امامزاده محمد بن زید بن حسن مجتبی (ع) مورد علاقه و احترام مردم قرار دارد.

سرباز فرهنگ(سینا)

true
برچسب ها :
true
true
true
  1. محمد جواد

    روحش با حضرت روح الله خمینی محشور باد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true