×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲ اسفند - ۱۳۹۸  
true
true

قلعه کرشاهی نگین خشتی ایران در دل کویر مرنجاب آران و بیدگل
خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ): رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل اظهار داشت: این قلعه تاریخی خشت و گلی به جا مانده از دوران ساسانی در ۷۰ کیلومتری آران و بیدگل و ۳۵ کیلومتری شهر ابوزیدآباد، یکی از توابع شهرستان آران و بیدگل ، در دل کویر بنا شده است.
مجید نوری به معماری خاص و منحصر بفرد این قلعه اشاره کرد و گفت: قلعه کرشاهی دارای معماری تدافعی و به همراه دیوارهای دفاعی به وسعت ۸ هزار مترمربع است و در ساخت آن از خاک شن دار دامنه کوه های اطراف استفاده شده است که هیچ نوع تزئینی به جز رج چینی خشتی برج و باروها در آن پیدا نمیشود.
وی بیان کرد: بنای این قلعه به شکل مربع و طول هر ضلع آن ۲۱۰متر است.
 نوری در ادامه اضافه کرد: این قلعه تاریخی دارای ۵ برج اصلی و ده ها برج فرعی و همچنین خندقی در اطراف آن است که در موقع هجوم دشمنان بویژه مغول ها با آب گیری از ورود دشمنان به داخل قلعه و همچنین مناطق مرکزی ایران جلوگیری میشده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل گفت: قلعه تاریخی کرشاهی برای آخرین بار در دوران قاجار مرمت شده است و هم اکنون در حال تخریب به دست سوداگران آثار تاریخی و همچنین حوادث طبیعی است.
وی دلیل اصلی برای مرمت نشدن این بنای ارزشمند تاریخی را اختصاص نیافتن اعتبار به دلیل نداشتن مالکیت واحد دانست و گفت: ایجاد پایگاه پژوهشی و تعیین حریم، اولین گام میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل برای حفظ این بنای تاریخی است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true