کد خبر:78856
پ

متن و حاشیه افتتاحیۀ طرح تابستانی والعصر

مراسم افتتاحیه طرح تابستانی والعصر۹۳ با هدف معرفی و تشریح برنامه های طرح تابستانی برای شرکت کنندگان و خانواده های آنها، روز سه شنبه، ۳ تیر بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد امام زمان(عج) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پرتال خبری آران و بیدگل “ای بی نیوز”،مراسم افتتاحیه طرح تابستانی والعصر۹۳ با هدف معرفی و تشریح برنامه های طرح تابستانی برای شرکت کنندگان و خانواده های آنها، روز سه شنبه، ۳ تیر بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد امام زمان(عج) برگزار شد. قرائت قران، اجراي سرود، سخنراني معرفی طرح، پخش کلیپ معرفی فعالیت‌های قرائت و اجرای مسابقه و سرگرمی از برنامه هاي اين مراسم بود.

تاكنون بيش از ۱۳۰دانش‌آموز مقاطع ابتدايی و راهنمايی پسر برای شركت در اين طرح ثبت نام کرده اند. گفتنی است فرصت ثبت نام دانش‌آموزان برای شركت در اين طرح كماكان وجود دارد.

نماز جماعت مغرب و عشا که تمام می‌شود، مسئولین برگزاری برنامه به جنب‌وجوش می‌افتند تا صندلی‌ها را داخل مسجد بچینند. برنامه، طبق قرار قبلی، باید بعد از بعد از نماز مغرب و عشا شروع شود و این اندکی کار را سخت کرده است. مدعوین که همان دانش‌آموزان هستند، برخلاف عادت معمول بزرگ‌ترها، رأس ساعت مقرر حاضر هستند. با خودم می‌گویم کاش حداقل همین یک کار کوچک را از کوچک‌ترها یاد می‌گرفتیم و رأس ساعت در برنامه‌ها حاضر می‌شدیم و برنامه‌ها بدون تأخیر شروع می‌شد. صندلی‌های انتهای مسجد را دارند می‌چینند که تقریبا اکثر صندلی‌های جلو سِن پر شده شده است، با شور و ولولۀ همیشگی دانش‌آموزان.

کم‌کم والدین بچه‌ها هم سر می رسند. نمی‌دانم این علاقۀ ذاتی خانم‌ها به جلسات است یا اینکه مادرها واقعا بیشتر از پدرها به آیندۀ فرزندشان اهمیت می‌دهند؛ در هر صورت حضور مادرها خیلی پررنگ‌تر از پدرها است.
شروع برنامه با تلاوت قرآن است. قاری برای اجتماع حواس درخواست صلوات می‌کند. در جایی نشسته‌ام که نمی‌توانم چهرۀ قاری را ببینم. ناگزیر تغییر مکان می‌دهم. قاری را می‌بینم، پدر یکی از بچه‌های فعال در مجمع‌القرآن مکتب‌المهدی‌(عج) است. فضای جلسه که آرام می‌شود شروع می‌کند به تلاوت قرآن. سورۀ والعصر را با صوت و لحن مألوف مداح‌ها تلاوت می‌کند و پس از تلاوت قرآن از زحمات برگزارکنندگان برنامه تشکر می‌کند.

سرود ملی که پخش می‌شود، بزرگ‌ترها به احترام سرود ملی قیام می‌کنند؛ اما کوچک‌ترها مردد می‌مانند. بعضی‌هاشان نگاهی به اطراف می‌اندازند و به پیروی از بزرگ‌ترها برمی‌خیزند. این می‌شود که بعد از یکی دو فراز از سرود ملی، همۀ دانش‌آموزان قیام می‌کنند.

برنامۀ بعدی اجرای سرود توسط گروه سرود مجمع القرآن مکتب‌المهدی(عج) است. اعضای گروه سرود وقتی روی سن حاضر می‌شوند نظرم به لباس‌هایشان جلب می‌شود. پیراهن‌های یک‌دست کرم‌رنگ پوشیده‌اند؛ ولی شلوارها یک‌دست نیست. دو سه نفرِ جلویی از آن شلوارهای جینی پوشیده‌اندکه جلو آن سفید است. با خودم می‌گویم وقتی فرهنگ غربی تا این حد در ما نفوذ کرده که در پوشش بچه‌مسجدی‌ها تغییر ایجاد کرده است، چقدر انجام کار فرهنگیِ اسلامی برای این بچه‌ها سخت است و چقدر کار نشده وجود دارد که باید انجام داد، آن‌هم در خواب خرگوشی مسؤلین!

برنامۀ بعدی، توضیح طرح تابستانی والعصر است. علی خانی، مسؤل مجمع‌القرآن، با کمک پاورپوینت بخش‌های مختلف طرح را توضیح می دهد. مخاطب این قسمت والدین هستند و مطابق انتظار دانش‌آموزان به این صحبت‌ها گوش نمی‌دهند و مشغول صحبت‌کردن با یکدیگر می‌شوند. برعکس بچه‌ها مادرها خیلی خوب به صحبت‌های آقای خانی گوش می دهند. مخصوصا اینکه پرده‌ای که پاورپوینت رویش نمایش داده می‌شود دقیقا روبه‌روی خانم‌ها است.

آخرین برنامه مسابقه‌ای است که بین بچه‌ها اجرا می‌شود. مجید نظیمی، مجری برنامه، از شش نفر می‌خواهد تا برای اجرای مسابقه روی سن حاضر شوند که ده نفر می‌روند! مجری دلش نمی‌آید اضافه‌ها را رد کند. مجبور می‌شوند مسابقه را در دو گروه پنج‌نفری اجرا کنند. مسابقه در عین سادگی مفرح است: ساخت موشک با کاغذهای رنگی! موشکِ هر کس که مسافت بیشتری طی کند برندۀ مسابقه است. مجری برنامه هنگام پرتاب موشک‌ها سعی می‌کند اصطلاحات تخصصی در پرتاب موشک نظامی را به کار برد که این کار بر جذابیت‌های مسابقه می‌افزاید. در میانۀ مسابقه اتفاق جالبی می‌افتد. مجری از یکی از شرکت‌کنندگان می‌خواهد تا موشکش را به سمت اسرائیل پرتاب کند و اسرائیل را نابود کند. موشک مستقیما به سمت خانم‌ها می‌رود و این باعث خندۀ حضار می‌شود.
در پایان برنامه حاضران با آبمیوه پذیرایی می شوند. نکتۀ جالب توجه این است که خود بچه‌های عضو مجمع‌القرآن پذیرایی را انجام می‌دهند. انگار مسؤلین به‌عمد این کار را انجام داده‌اند تا بچه‌ها از همین الآن برای کمک در فعالیت‌های فرهنگی آماده شوند. برنامه‌ هم که تمام می‌شود، این اتفاق تکرار می‌شود. تعدادی از بچه‌ها به کمک مسؤلین می‌آیند و در جمع کردن صندلی‌ها کمک می‌کنند. در این میان نظرم به صحبت‌های گوشه و کنار مادرهای بچه‌ها با مسؤلین قرائت جلب می‌شود و مادرهایی که منتظرند تا نوبت‌شان شود تا با مسؤل مجمع‌القرآن صحبت کنند: شکایت از شیطونی‌های بچه‌ها، پرس‌وجو دربارۀ کم و کیف کلاس‌های تابستانی، تداخل کلاس‌های تابستانی و کلاس‌های زبان بچه‌ها و… صحبت‌هایی است که میان مادران و مسؤلین رد و بدل می‌شود.
کم‌کم مسجد خلوت می‌شود؛ اما هنوز جنب‌وجوش برای مرتب‌کردن مسجد و برگرداندن فضای مسجد به حالت پیش از مراسم ادامه دارد. نیم ساعتی از پایان مراسم می‌گذرد که من مسجد را ترک می‌کنم. نمی‌دانم تا چند ساعت این جنب‌وجوش در مسجد باقی می‌ماند.

کلیدواژه : کد خبر: ۲۷۹۱
پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید