کد خبر:195876
پ

مردم، کشاورزان و گردشگران مراقب آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های شهرستان آران و بیدگل باشند

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir )  به نقل از روابط عمومی فرمانداری، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در جلسه ستاد پیشگیری، فرماندهی و عملیات پاسخ به بحران این شهرستان با اشاره به گرمای زودرس تابستانی گفت: افزایش گرما، وزش باد و پوشش‌های خشک گیاهی از جمله علل وقوع آتش‌سوزی در […]

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir )  به نقل از روابط عمومی فرمانداری، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در جلسه ستاد پیشگیری، فرماندهی و عملیات پاسخ به بحران این شهرستان با اشاره به گرمای زودرس تابستانی گفت: افزایش گرما، وزش باد و پوشش‌های خشک گیاهی از جمله علل وقوع آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها در فصول گرم سال است و هرچه درجه هوا و گرما افزایش یابد احتمال آتش‌سوزی بالاتر می‌رود.

وی با تاکید بر مراقبت مردم، کشاورزان و گردشگران در مراتع و جنگل‌های شهرستان آران و بیدگل برای جلوگیری از آتش‌سوزی گفت: در صورت آتش‌سوزی در مراتع؛ از بین رفتن حیات وحش، آلودگی ناشی از آتش‌سوزی، خطرات آسیب‌های بدنی برای افراد موثر در مهار آتش، تخریب ارگانیسم‌های داخل خاک، صرف هزینه برای احیای مرتع و کمرنگ‌شدن کارکرد‌های مرتع از جمله عدم تولید اکسیژن وجود دارد.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل در ادامه با تاکید بر صرفه‌جویی مردم و دستگاه‌های اجرایی این شهرستان درمصرف انرژی برق و آب در فصل تابستان بیان داشت: برای مدیریت مصرف بهینه آب و برق باید از سیاست‌های ایجابی استفاده کرد.

وی تعداد مشترکین آب شرب در شهرستان آران و بیدگل را ۲۵ هزار مشترک اعلام کرد و افزود: میزان تولید سالانه آب شرب در این شهرستان ۷ میلیون مترمکعب آب است.

دکتر بایبوردی اظهار داشت: شهرستان آران و بیدگل از نظر اقلیمی در منطقه خشک و بیابانی شدید قرار دارد و سالانه ۳ هزار میلیمتر آب تبخیر می‌شود و این در حالی است که میزان تبخیر سالانه آب در جهان ۷۰۰ میلیمتر، در ایران هزار میلیمتر و در استان اصفهان ۱۹۰۰ میلیمتر است.

وی تعداد مشترکین برق شهرستان را حدود ۵۵ هزار مشترک اعلام کرد و افزود: ۴۳ هزار و ۸۶۹ مشترک خانگی، هزار و ۸۲۷ مشترک عمومی، هزار و ۵۵۰ مشترک کشاورزی، هزار و ۳۷۴ مشترک صنعتی، ۵۱۷ معابر و پنج هزار و ۴۴۷ مشترک در سایر موارد را شامل می‌شود که بیشترین مصرف برق سالانه در این شهرستان در بخش صنعتی و خانگی است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل بر ضرورت بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیردر این شهرستان تاکید کرد و گفت: باید برای توسعه و بهینه‌سازی شبکه برق شهرستان تامل و فکر بکنیم.

وی تاکید کرد: لزوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی به دلیل افزایش مصرف و رشد فزاینده آن در کنار منابع محدود اجتناب‌ناپذیر است زیرا ادامه روند فعلی مصرف، این موضوع را به بحران بزرگی تبدیل می‌کند که قطع مکرر آب و برق را به می‌تواند به دنیال داشته باشد.

دکتر بایبوردی استفاده از ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی نظیر بنرهای اطلاع‌رسان به‌منظور صرفه‌جویی مصرف انرژی به دلیل منابع محدود انرژی در سطح شهرستان آران و بیدگل شد و افزود: گروه‌های مرجع و دانشگاه‌های این شهرستان برای کاهش مصرف انرژی وکاهش پیک مصرف در فصل تابستان با فرهنگ‌سازی صحیح به شهروندان یاری‎رسان دستگاه‌های خدمات‌رسان باشند.

وی تشریح کرد: حجم ذخیره کم آب‌خوان، همجواری با دریاچه نمک، فرونشست دشت، بیلان منفی، افت سطح آب سفره زیرزمینی، افت آبدهی چاه‌های شرب و نفوذآلاینده‌ها از تهدیدات کمی و کیفی منابع آب شهرستان آران و بیدگل است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل اضافه کرد: حفظ وضع موجود منابع آب به لحاظ کمی و کیفی، استفاده از تکنولوژی‌های نوین، انتقال آب از راه دور، تخصیص حداکثری برای آب شرب و ایجاد محدودیت‎های قانونی برای آب‎های غیرشرب از راهکارهای مدیریت بحران آب در درازمدت است.

وی در ادامه با اعلام نگرانی از شیوع موج دوم کرونا در کشور و شهرستان آران و بیدگل گفت: مردم و مسئولان باید برای پیشگیری از شیوع موج دوم کرونا در این شهرستان ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از حضور در تجمع‌های انبوه پرهیز کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را فراموش نکنند.

دکتر بایبوردی افزود: با توجه به فعالیت مجدد بسیاری از کسب و کارها مردم باید نسبت به رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی همچنان توجه لازم را داشته باشند و از ترددها و مسافرت‌های غیرضرور پرهیز کنند.

وی استفاده از ماسک در اماکن شلوغ و پرتجمع و اماکن عمومی را ضروری دانست و تأکید کرد: اگر مردم نسبت به رعایت اصول بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و دستکش در اماکن عمومی و پرتجمع بی‌توجه باشند؛ قطعاً دوباره شاهد شیوع مجدد این ویروس خواهیم بود.

پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید