کد خبر:79521
پ

مصاحبه با دکترحاج تقی،اولین متخصص ارتوپدی در آران وبیدگل

تنها آرزوی من تجهیز بیمارستان سید الشهدا به ICU می باشد

مقدمه :

این روزها در شهر،صحبت از جراح متخصصی است که به تازگی به آران و بیدگل آمده و به نظر می رسد با حضور ایشان یکی از آرزوهای مردم«آران و بیدگل»پس از سالها انتظار ،بعنوان یک «متخصص و جراح ارتوپدی» برآورده شده است.

بیماران پیش از این ناگزیر بودند برای درمان خود به کاشان ،قم و یا تهران بروند و با صرف هزینه فراوان برای مدت زیادی در صف انتظار بنشیند امّا اکنون با استقرار دکتر «حاجی تقی» در مطب خود ـ میدان امام حسن(ع) جنب بانک تجارت ـ مورد توجه تعداد قابل توجهی از بیماران قرار گرفته است .

* با قرار قبلی جهت انجام مصاحبه به مطب ایشان مراجعه کردیم و یار همراه ایشان یعنی پسرخاله دکتر به استقبال ما آمد و با خوشرویی ما را پذیرفت و به مطب دکتر هدایتمان کرد و گفت:دکتر در اتاق عمل در بیمارستان کاشان است و تا دقایقی دیگر از راه می رسد .بعد از دقایقی دکتر «حاجی تقی» که از بدو ورودش جوانی خوش رو و با ادب به نظر رسید با لبخند از تأخیرش عذرخواهی نمود و ما نیز بدلیل ازدحام بیماران مصاحبه خود را سریع آغاز کردیم.

 

از کنار آقا امام رضا (ع) آمده ام!

* ضمن تقدیر و تشکر از حضرتعالی وقتی که در اختیار «ای بی نیوز» قرار دادید لطفا خودتان را معرفی بفرمایید .

بنام خدا ـ دکتر حسین حاجی تقی هستم ،متخصص ارتوپدی که تحصیلات عمومی خودم را در تهران و دکتری تخصصی خود را در دانشگاه مشهد گذراندم (با خنده :کنار حضرت امام رضا(ع) بودم)

مردمان آران و بیدگل مردمان بسیار باهوشی هستند

* در مورد رشته خود بیشتر توضیح دهید.

عامه مردم به رشته ما با عنوان «جا انداختن استخوان» و یا «عمل سرپایی» یاد می کنند ولی این رشته طیف وسیعی دارد. این رشته از عمل های«تروما»و شکستگی و ترمیم جراحات و تاندون ها آغاز می شود و تا طیف حرفه ای آن یعنی پروتزهای پیچیده وتومورال و در مجموع بازسازی رباطها،عمل های زانو و هیپ،دیسکهای عصبی،آسیب های ورزشی و دیسکهای گردن و کمر را در بر می گیرد.

 

* چطور شد که آران و بیدگل را انتخاب کردید؟

وقتی به منطقه کاشان آمدم به بنده گفتند شما تقسیم شده اید به حوزه کاشان و آران و بیدگل.

من آران و بیدگل را نمی شناختم و آنطوری که تحقیق کرده بودم خیلی از پزشکان قبل از من به این شهرستان آمده بودند ولیکن کاشان را به آران و بیدگل ترجیح دادند و رفتند .

با توجه به روحیات شخصی خودم و استقلالی که دوست داشتم داشته باشم وارد شهر شدم و با چند نفر از مردم عادی شهر صحبت کردم و متوجه شدم مردم آران و بیدگل مردمان بسیار باهوشی هستند و از برخورد آنها متوجه شدم که دقیقأ می دانند که بهترین متخصص ها در کدام شهرها می باشند و بی جهت پیش دکتر نمی روندو بی دلیل پزشکی را انتخاب نمی کنند و اگر پزشکی خوب کار کند مردم آن را به خوبی می پذیرند و به طور کلی خون گرم و قدردان بودن مردم من را برای ماندن در این شهر دلگرم نمود.

  قدردان تر از مردم آران و بیدگل ندیده ام

* آیا ویژگی خاصی از مردم این دیار دیده اید ؟

من در شهرهای زیادی کار کرده ام مثل مشهد،تربت حیدریه و … ولی قدردان تر از مردم آران و بیدگل ندیده ام و وقتی این تقابل و برخوردها را مشاهده می کنم انگیزه ام چند برابر می شود و باعث می شود توجه به کارم بیشتر شود.

* اخیراً شما چندین عمل جراحی موفق در شهرستان انجام داده اید در این مورد توضیح دهید.

وقتی ما وارد بیمارستان سیدالشهدا شدیم به ما گفتند از امکانات بیمارستان بازدید کنید و بعد شروع به کار کنید و ما با توجه به امکانات موجود ابتدا با عمل های «تروما» آغاز کردیم.

         

* درباره عمل های «تروما» بیشتر توضیح دهید.

همان شکستگی ،پارگی و جراحت که در بیماران تصادفی است و بیشتر مربوط به ساق و ران می باشد و به تدریج به جراحی های تخصصی روی آوردیم زیرا در این زمینه کارکرده بودیم و به حول و قوه الهی و با اعتماد مردم عمل های بعدی را انجام دادیم.

البته بدلیل نداشتن ICU بیمارستان سیدالشهدا متأسفانه نمی توانیم جراحی های تخصصی تری را در این بیمارستان انجام دهیم.

* درباره جراحی زانو و عمل موفقیت آمیز «هیپ» که اخیراً انجام شده است صحبتی دارید؟

با توجه به انجام چندین عمل زانو و هیپ در کاشان توسط اینجانب،ما توانستیم با امکانات موجود اولین عمل «توتال هیپ» را که یک  عمل سنگین به حساب می آید را برای اولین بار با موفقیت در آران و بیدگل انجام دهیم و بعد از آن تا آنجا که امکانات بیمارستان به ما امکان می داد وارد عمل های دیگر همچون«پروتز زانو»شدیم و خوشبختانه رضایت مندی در این زمینه بالا رفته است .

البته بدلیل نداشتن ICU بیمارستان سیدالشهدا متأسفانه نمی توانیم جراحی های تخصصی تری را در این بیمارستان انجام دهیم.

* چه رابطه ای بین امکانات بیمارستان و جراحی های تخصصی وجود دارد؟

احمدالله امکانات اطاق عمل بیمارستان سیدالشهدا مناسب است ولیکن اگر امکانات بیشتری باشد همانطور که گفتم می توان عمل های تخصصی تر را روی افراد بالای ۶۰ سال و افرادی که مشکلات قلبی و حاد دارند را نیز انجام داد که انشاالله هر چه سریعتر این مورد هم بر طرف شود.البته باید ذکر کنم پرسنل کوشا و زحمتکش این بیمارستان در حد عالی هستند و این نکته شاخص یک محیط درمانی است.

خواهشا در سنین بالا قالی بافی نکنید

* شایع ترین بیماری در حوزه حضرتعالی در شهرستان آران و بیدگل کدام است ؟

با توجه به شغل اصلی مردم این منطقه که «قالیبافی» است متأسفانه بیماری دیسکهای کمر ،گردن و آرتروز زانو شایع می باشد.

* چه توصیه ای به این بیماران دارید؟

توصیه ما این است که مدام کار نکنند و هر ۲۰ دقیقه یا نیم ساعت از جایشان بلند شده و حالت خود را تغییر دهند و دوباره مشغول کار شوند و ترجیحاً در سن های بالا قالی بافی را کنار بگذارند.

مردم نسل جدید توان بدنی ضعیف تری نسبت به نسل قدیم دارند.

* علت اینکه بیماری دیسک گردن و کمر و … از افراد بالای ۵۰ سال به افراد کمتر از ۴۰ یا ۳۰ سال تغییر کرده است چیست؟

من در اینجا نمی توانم علّت کتابی و علمی آن را بیان کنم ولی آنطور که از ظواهر امر پیداست آن است که توان قوه بدنی افراد بدلیل تغذیه مناسب،بالاتر بوده به طوریکه اگر در حال حاضر یک دختر ۱۸ ساله پشت دار قالی بنشیند قطعاً تا ۵ سال آینده دچار عارضه دیسک گردن یا کمر می شود ولیکن بدلیل تغذیه مناسب مادران شما که از تغذیه بهتری در قدیم برخوردار بودند از جوانی قالیبافی را شروع کرده اند و تازه در ۶۰ یا ۷۰ سالگی دچار این عارضه ها می شوند و به طور کلی تغییر ذائقه غذایی این نسل جوان باعث این موارد شده است و این در سراسر کشور شایع شده است و مردم نسل جدید توان بدنی ضعیف تری نسبت به نسل قدیم دارند.

* آیا عمل جراحی آخرین و بهترین راه درمان می باشد؟

خیر ـ ۹۰% از برنامه های ما توصیه و موارد پیشگیری است تا عمل.

و توصیه ای که می کنیم بهترین راه حل پیشگیری است البته تا جایی این امر جواب می دهد ولیکن وقتی بیمار به نقطه ای می رسد که تشخیص می دهیم عمل جراحی بهترین درمان می باشد و اگر تشخیص دهیم که عمل جواب نمی دهد آنرا توصیه نمی کنیم زیرا عمل جراحی نیز یک زمان دارد مثلاً عمل زانو یک زمانی دارد که اگر بگذرد نتیجه خوبی نمی دهد.

ناگفته ها دکتر حسین حاج تقی

تنها آرزوی من تجهیز بیمارستان سید الشهدا به ICU می باشد

مردم این شهرستان برخوردهاشون عالی است و قدردان هستند و به توصیه های ما گوش می کنند و این  خیلی ارزشمند است حتی در شهرهای بزرگ ، توصیه های پزشکان را گوش نمی دهند و لیکن در اینجا به پزشکان اعتماد دارند.

ولی مشکل ما امکانات بیمارستانی است و دوست دارم که ICU بیمارستان سیدالشهدا هر چه سریعتر راه اندازی شود،دستگاه های عکسبرداری و اسکوب در اتاق عمل راه اندازی شود تا ما بتوانیم مریضهای بالای ۶۰ سال را راحت در اینجا عمل کنیم .دلیل ندارد وقتی ما ICU داشته باشیم این بیماران را به جای دیگر اعزام کنیم .

و تنها آرزوی من همین است.!!؟؟

کلیدواژه : کد خبر: ۲۶۵۳
پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید