×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۴ آذر - ۱۳۹۹  
true
true

به گزارش پرتال خبری آران و بیدگل “ای بی نیوز” به نقل از ایرنا،ˈکامران علی حسنˈ روز دوشنبه در حاشیه بازدید از طرح های بیابانزدایی شهرستان آران و بیدگل در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: وجود ریزگردها و گسترش بیابان از مشکلات بزرگ زیست محیطی است.

وی افزود: کشور ایران خوشبختانه در زمینه تثبیت شن های روان، تجربیات مفید و ارزنده ای دارد که براساس توافقات صورت گرفته امیدواریم این تجربیات در کشور عراق مورد استفاده قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با گذشت حدود ۲۰ سال از اجرای طرح تثبیت شن های روان در منطقه کویری آران و بیدگل در مرکز کشور ایران، آثار مثبت اجرای این طرح اکنون قابل مشاهده است.

معاون وزیر محیط زیست عراق تاکید کرد: بازدید های صورت گرفته نشان می دهد اجرای طرح هایی از جمله مالچ پاشی و ایجاد جنگل های دست کاشت نقش موثری در پیشگیری از حرکت شن های روان از کانون های بحران فرسایش بادی در مناطق کویری ایران داشته است.

همچنین رییس گروه حفاظت خاک دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: با اجرای طرح تثبیت شن های روان در کشورهای عراق و سوریه، ریزگردها بر روی ایران کاهش می یابد.

ˈقاسم حقانیˈ اظهار داشت: بدنبال افزایش پدیده ریزگردها در منطقه بخصوص در ۱۰ سال گذشته، همکاری های مشترک کشورهای ایران، عراق و سوریه در حوزه مقابله با ریزگردها درحال افزایش است.

وی افزود: یک دوره آموزشی ویژه کارشناسان عراقی و سوری از سوی ایران با هدف آموزش شیوه های مقابله با پدیده ریزگردها و تثبیت شن های روان برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از اولویت های مهم گروه حفاظت خاک دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، اجرای طرح های موفق ایران در حوزه بیابانزدایی در عراق و سوریه است.

حقانی گفت: دستاوردهای اجرای طرح های بیابانزدایی در شهرستان آران و بیدگل بسیار چشمگیر و شگفت آور است و می توان آن را به عنوان الگو به سایر کشورها معرفی کرد.

معاون وزیر محیط زیست عراق به همراه هیاتی جهت بازدید از طرح های تثبیت شن های روان و بیابانزدایی وارد آران و بیدگل در ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان شده است.

شهرستان آران و بیدگل با دارا بودن ۱۲۰ هزار هکتار جنگل های دست کاشت تاغ ۴۰ درصد از تاغزارهای استان اصفهان را شامل می شود.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true