کد خبر:196502
پ

کاشان و آران و بیدگل نیازمند شهرک گلخانه‌ای است

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ) به نقل از ایرنا، سیدجواد ساداتی‌نژاد روز پنجشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی و آب کاشان و آران و بیدگل افزود: این شهرستان‌ها اکنون با داشتن اراضی حاصلخیز از منابع آبی سطحی و زیرزمینی مناسب برخوردار نیستند و لازم است تا کشت گلخانه‌ای در این حوزه توسعه یابد. […]

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ) به نقل از ایرنا، سیدجواد ساداتی‌نژاد روز پنجشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی و آب کاشان و آران و بیدگل افزود: این شهرستان‌ها اکنون با داشتن اراضی حاصلخیز از منابع آبی سطحی و زیرزمینی مناسب برخوردار نیستند و لازم است تا کشت گلخانه‌ای در این حوزه توسعه یابد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش کشاورزی در کشور مظلوم واقع شده است، اظهار داشت: انتظار می‌رود این بخش همانند صنعت مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی توضیح داد: همانطور که نسبت به صنعتگران به عنوان تولیدکنندگان کشور نگرش حمایت و ارایه کمک‌های لازم وجود دارد باید به کشاورزان هم به عنوان تولیدکنندگان ارزشمند کشور توجه و در راستای رفع بیش از پیش مشکل‌های آنان تلاش شود.

نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش ۲ برابری کشت گلخانه‌ای در اصفهان در یک دهه گذشته اظهار داشت: کشت گلخانه‌ای در این استان از یکهزار هکتار به افزون بر ۲ هزار هکتار افزایش یافته و اگر چه مثبت اما بسیار کم است.

ساداتی نژاد تصریح کرد: در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل محدودیت زیادی در حوزه آب وجود دارد که ضرورت توسعه بیش از پیش کشت گلخانه‌ای را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ایجاد شهرک گلخانه‌ای در منطقه کاشان و آران و بیدگل یک ضرورت است گفت: نهادهای مربوطه هم باید در ارایه مجوزها سرعت بیشتری به خرج دهند و موجب دلسردی کشاورزان نشوند.

‌راه اندازی شهرک کشاورزی – گلخانه ای در آران و بیدگل در مرحله امکان‌سنجی است

فرماندار آران و بیدگل نیز اظهار داشت: بخش‌های کشاورزی، صنعت، خانگی و فضای سبز به ترتیب ۸۷، ۶، ۶ و یک درصد مصرف منابع آبی این شهرستان را به خود اختصاص داده‌اند وبر این پایه باید مصرف آب در بخش کشاورزی مدیریت شود.

اسماعیل بایبوردی به امکان‌سنجی راه‌اندازی شهرک کشاورزی – گلخانه‌ای با هدف مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی و اجرایی کردن مدل‌های مختلف کشت گلخانه‌ای از جمله هیدروپونیک (آب‌کشت) و آیروپونیک (هوا کشت) برای کشت محصول‌هایی از جمله زعفران، گیاهان دارویی و صیفی‌جات در آران و بیدگل اشاره کرد و افزود: این شهرستان در بخش تولیدات زراعی و باغی، سالانه ۸۶ هزار تن محصول شامل ۸۱ هزار تن گندم، جو، سبزی، صیفی‌جات و پنبه در بخش زراعی و پنج هزار تن محصول در بخش باغی شامل پسته، انار، گل‌محمدی، زعفران، خرما و محصولات گلخانه‌ای روانه بازار می‌کند.

وی بیان اینکه از ۲۱ هزار هکتار سطح کشت آران و بیدگل، حدود پنج صدم درصد (۱۱ هکتار) کشت گلخانه‌ای است افزود: برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی این شهرستان رفتن به سمت ترویج کشت گلخانه‌ای به عنوان تنها راه مقابله با کم آبی و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی است.

فرماندار آران و بیدگل کشت گیاهان دارویی، زعفران و پسته را با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان به صرفه دانست و اضافه کرد: تولید سالانه زعفران آران و بیدگل در شرایط کنونی ۴۰ کیلوگرم است.

وی خاطر نشان کرد که تلاش می‌شود تولید زعفران و گیاهان دارویی کم‌آب‌بر در شهرستان آران و بیدگل تا سال ۱۴۰۴ به ۴۰۰ کیلوگرم برسد.

وی از آب و خاک به عنوان ۲ محدودیت بزرگ بخش کشاورزی آران و بیدگل نام برد و یادآور شد: اجرای روش‌های آبیاری نوین و تجمیعی در سطح ۶۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی در سال گذشته از جمله اقدام‌ها در بخش کشاورزی در راستای این محدودیت‌ها است.

بایبوردی همچنین با اشاره به اهمیت بیمه کشاورزی در هنگام بروز بحران‌هایی از جمله سیل، بر فرهنگ‌سازی ضرورت استفاده از این بیمه تاکید کرد و آسیب‌شناسی علاقه‌مند نبودن کشاورزان به این مهم را خواستار شد.

کاشان با ۲۷ هکتار، بالاترین سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای را در بین شهرستان‌های کویری استان اصفهان به خود اختصاص داده و بر اساس افقی که برای ۲ سال آینده ترسیم شده است، این رقم باید به سطح ۵۰۰ هکتار افزایش یابد.

شهرستان آران و بیدگل نیز نزدیک به ۲۱ هزار هکتار زمین قابل کشت دارد که از این میزان، ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین زیر کشت است.

پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید