×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ دی - ۱۳۹۹  
true
true

به گزارش آران و بیدگل نیوز به نقل از ایرنا، منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در شمال استان اصفهان و در مجاورت با شهرستان آران و بیدگل به دلیل چهار فصل بودن و اعتدال نسبی هوا، تنوع جاذبه های گردشگری، تنوع گونه های جانوری و پوشش گیاهی از زیباترین و منحصر به فرد ترین کویرهای جهان محسوب می شود.

کویر مرنجاب چشم انتظار نگاه ویژه

این کویر که آمیزه ای از طبیعت، تمدن و تاریخ است هر ساله میزبان ده ها هزار گردشگر داخلی و خارجی و گردشگران اروپایی است.
بر اساس آمارهای موجود کویر مرنجاب به جز فصل تابستان که به علت گرما با کاهش محسوس گردشگر مواجه است میزبان حدود بیش از ۱۰۰هزار گردشگر داخلی و خارجی است.
اما این روزها مرنجاب حال خوبی ندارد و کمبود زیر ساخت های گردشگری مشکلات فراوانی برای گردشگران بوجود آورده است.
مشکلاتی از جمله نبود خدمات امداد جاده ای، نبود پایگاه اورژانس و هم چنین نبود سرویس های بهداشتی مناسب گوشه ای از مشکلات منطقه مرنجاب است.
در حال حاضر مهمترین مشکل این منطقه را می توان نبود جاده مناسب ارتباطی برشمرد که هر هفته متاسفانه شاهد حوادث دلخراش رانندگی در آن هستیم به طوریکه در سال جاری ۳ کشته و بیش از ۵۰ زخمی در حوادث منطقه مرنجاب گزارش شده است.
به گزارش ایرنا، انتظار اهالی این شهرستان و گردشگران از مسئولان این است که همانطور که بارها قول ساماندهی منطقه را دادند و ده ها کارگروه ویژه ساماندهی منطقه تشکیل دادند هر چه زودتر شاهد حل مشکلات و فراهم کردن زیر ساخت ها در این منطقه نمونه گردشگری باشند.

**مرنجاب تا قبل از عید نوروز تعیین تکلیف می شود
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این که مرنجاب تا قبل از عید نوروز تعیین تکلیف می شود اظهار داشت: طرح مطالعاتی مرنجاب در حال آماده شدن است و به زودی ضوابط مدیریت مرنجاب تهیه و ابلاغ خواهد شد.
مرتضی رحمانی موحد افزود: مدیریت منطقه به کسی واگذار خواهد شد که ضوابط مدیریت و ساماندهی مرنجاب را پذیرفته و مسئولیت از ابتدای جاده تا سایت اصلی را یکسان بپذیرد و در مقابل آن جوابگو باشد.
وی بیان کرد: همه باید بیایند و زیر چتر مدیریت واحد قرار بگیرند و این نوع جزیره ای عمل کردن جمع شود تا هر چه سریع تر این منطقه ساماندهی شود.
وی تصریح کرد: متاسفانه جاده مرنجاب در وضعیتی است که راه قانونی و رسمی کشور محسوب نمی شود و در چندین ماه اخیر هم چندین حادثه ناگوار اتفاق افتاده است که ضروری به نظر می رسد هر چه سریعتر ساماندهی شود.

**وظایفی جهت ساماندهی مرنجاب به دستگاه های اجرایی استان اصفهان محول شده است
مدیر کل طبیعت گردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: یکسری وظایف به دستگاه های اجرایی استان اصفهان جهت ساماندهی مرنجاب محول کردیم که نیازی به تصمیم گیری در تهران نیست.
محمد علی فیاضی افزود: دستگاه های مربوطه هم باید هر کدام بر طبق وظایف خود عمل کنند تا شاهد کاهش مشکلات دراین منطقه گردشگری باشیم.
وی بیان کرد: از همه دستگاه های مربوطه در استان اصفهان خواستیم که اعلام کنند که تاکنون چه کارهایی در مرنجاب انجام داده اند تا بعد از جمع بندی، تصمیم نهایی درباره مرنجاب را بگیریم.
وی تصریح کرد: با جمع بندی که به زودی انجام خواهیم داد شاهد رونق هر چه بیشتر گردشگری در این منطقه خواهیم بود.

**با قوت به دنبال حل مشکلات مرنجاب هستیم
معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: کویر مرنجاب را باید ملی نگاه کرد چون کل کشور از آن استفاده می کند.
سید رضا عقدایی بیان کرد: به دنبال آن هستیم که با قوت مشکلات مرنجاب از جمله جاده و امکانات زیر ساختی را حل کنیم تا گردشگران داخلی و خارجی بتوانند از جاذبه های آن استفاده کنند.
وی افزود: باید منافع اقتصادی مرنجاب شامل حال مردم و سرمایه گذاران منطقه شود و برای شهرستان آران و بیدگل اشتغال پایدار ایجاد کند.

**تسطیح جاده و ایجاد گیت دوم دریافت ورودیه مرنجاب
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل نیز اظهار داشت: یکسری اقدامات طی چند ماه گذشته جهت ساماندهی منطقه مرنجاب صورت گرفته است.
جواد صدیقیان افزود: تسطیح جاده مرنجاب ، ایجاد گیت ورودی دوم در منطقه ارغوانی جهت گرفتن ورودیه از ماشین هایی که از جاده های فرعی وارد منطقه می شوند و همچنین ایجاد سرویس بهداشتی در آن منطقه از جمله اقدام های صورت گرفته در منطقه مرنجاب است.
وی از ورود مشاوران معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در روزهای گذشته به منطقه مرنجاب خبر داد و گفت: بازدید های میدانی از منطقه مرنجاب صورت گرفته است و گزارشی تهیه شده تا به سازمان میراث فرهنگی کشور جهت تصمیم گیری نهایی ارسال شود.
وی هم چنین از شروع اقدام های مرمتی در کاروانسرای مرنجاب با هماهنگی صندوق احیای آثار تاریخی کشور خبر داد.
قرار دادن جاده نامناسب کویر مرنجاب در حوزه راه های روستایی کشور تا بتواند ردیف بودجه خاص دریافت کند و هرچه سریع تر ساماندهی شود از جمله راهکارهای مناسب برای ساماندهی مرنجاب است.
هم چنین باید آموزش راهنمایان تخصصی کویر گردی و نظارت بر اجرای تورهای کویر مرنجاب توسط ارگان های مربوطه انجام شده تا از اجرای با کیفیت تورها اطمینان حاصل شود.
همچنین باید آموزش رانندگان با خودروهای مخصوص کویرگردی جهت اجرای تورهای تخصصی ویژه گردشگران داخلی و خارجی انجام گیرد تا ذهنیت مثبتی از گردشگری کویر در ذهن گردشگران نقش بسته شود.
یکی دیگر از راهکارهای لازم برای بهبود گردشگری در مرنجاب حمایت و بهره گیری بیشتر از توانایی بخش خصوصی است تا این بخش بتواند مجتمع گردشگری با بهره گیری از خودروهای ویژه کویرنوردی ایجاد کند و یا با استفاده از کاروان های شترسواری در کویر ، جذابیت بیشتری به گردشگری در منطقه مرنجاب تزریق کند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true