×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۵ بهمن - ۱۳۹۹  
true
true

مقدمه : ازدواج و همسريابي از نظر قرآن و احاديث معصومين از جايگاه ارزشمندي برخوردار است و موجب اصلاح و تشکيل سريع و صحيح کانون مشترک خانواده ها و تربيت شايسته نسل آينده مي گردد.به همين منظور جهت آشنايي با فعاليت هاي موسسه خيريه الزهرا(س) شهرستان آران وبیدگل به سراغ حجت الاسلام شیخ علي آقا ناصريان مسئول محترم اين مؤسسه رفتيم و با ايشان به گفتگو نشستيم.

لازم به ذکر است بخش دوم این گزارش به عملکرد این موسسه اختصاص دارد که گفت وگویی با حاج محمد اصغری مدیرعامل موسسه خیریه الزهرا(س) صورت گرفته که در روزهای آینده منتشر خواهد شد


 

  جناب آقاي ناصريان ابتدا در مورد جايگاه و اهميت ازدواج توضيح بفرماييد.

ازدواج تشکيل دهنده و هسته اوليه جامعه است.

 

بسم الله الرحمن الرحيم.در مخلوقات خداوند آيات و نشانه هايي وجود دارد مانند خورشيد،ماه و سياره ها و هزاران مخلوق ديگر که يکي از آيات خداوند براي انسانها زوج هايي است که خداوند از خود آنها قرارداده است که در کنار هم آرامش پيدا کنند.اين آرامش همانند آب و هواي مناسب براي يک سبزه زار است تا گلها در این سبزه زار شکوفا شوند.

ازدواج هسته اوليه جامعه است و به همين منوال پيامبر مي فرمايد:”النکاح سنتي” و پيامبران و ائمه معصومين نيز در همين امر تأکيد داشتند و کساني نيز که در اين امر شرکت کنند از جايگاه ويژه اي برخوردارند. همانطور که امام صادق(ع) مي فرمايد:اگر کسي کمک کند که ازدواجي صورت گيرد و آن ازدواج پايدار بماند زماني که اين بندگان احتياج دارند که خداوند به آنها نظر کند(منظور روز قيامت) اين افراد در سايه عرش الهي خواهند بود.

 

        تفاوت ازدواج در فرهنگ ما و کشورهاي غربي چيست؟

متاسفانه الگوهاي ازدواج غربي به کشور ما سرايت کرده است .

ديدگاه ازدواج در کشور ما با کشورهاي غربي متفاوت است.در کشورهاي غربي متأسفانه شيوه هايي وجود دارد که با ديدگاه اسلام کاملاً مغاير است و اين امر نشان از فرهنگ هاي غلط و رايج در جامعه غربي است که متأسفانه تبليغ هاي بسياري نيز در بعضي از موارد وجود دارد که يکي از آنها مجرد زندگي کردن است که متأسفانه اين امر به گونه اي مختلف به کشور و جامعه ما سرايت کرده است و ما بايد با تبليغات مؤثر با اين فرهنگ مقابله کنيم تا نهادينه نشود.

 

 به خانه هاي مجردي اشاره کرديد که متأسفانه در شهرهاي بزرگ شيوع پيدا کرده است آيا مواردي در شهرستان آران و بيدگل هم وجود دارد؟

·         خانواده های آران و بیدگلی به هوش باشند.

خوشبختانه به دليل فرهنگ غني و بافت مذهبي آران و بيدگل موردي گزارش نشده است که انشاالله شاهد اين موضوع هم نخواهيم بود امّا خانواده ها بايد توجه ويژه اي به اين امر داشته باشد و حواسشان به اين مهم باشد .

 

·         جناب آقاي ناصريان به نظر شما چرا سن ازدواج بالا رفته است ؟

·         همسایه،همسایه را نمی شناسد.

·         يکي از بحث هاي مهم در ازدواج پيدا کردن شخص مناسب است در جامعه سنتي مثل روستاها و … که همه همديگر را مي شناسند شايد مشکلي به وجود نمي آيد اما الان در جامعه اي زندگي مي کنيم که همسايه، همسايه را نمي شناسد و جوامع سنتي جاي خود را به جوامع بزرگتر داده است و سبب اختلال در پيدا نمودن شخص مناسب جهت ازدواج مي شود و اين امر باعث وقفه در امر ازدواج گرديده و با بالا رفتن سن، ميل به ازدواج کم مي شود که البته نشانه هايي از اين امر در شهرستان آران و بيدگل به چشم مي خورد که خوشبختانه بسيار کم رنگ است که اين مي طلبد از حالا ما با ابزار پيشگيري وارد شويم تا درمان و مؤسسه خيريه الزهرا(س) به دنبال اين اهداف است و لازمه اين امر فعال نمودن اين گونه مؤسسات است .

به مؤسسه الزهرا(س) اشاره نموديد، نحوه تشکيل اين مؤسسه را تشريح کنيد.

 

همه چيز از يک نامه آغاز شد.

 

با توجه به مشکلاتي که ذکر شد و همچنين نامه يک دختر خانم که مشکلات خانوادگي خود را عنوان کرده بود عده اي از خيّرين، روحانيون و معتدمين آران و بيدگل با تشکيل جلساتي بر آن شدند تا در اين امر خير پيش قدم شوند بدين جهت پيشنهاد راه اندازي مؤسسه با هدف راه اندازي امورات فرهنگي،پيشگيري ها و راه اندازي ازدواج هاي آسان و پايدار مطرح گرديد و خوشبختانه این موسسه راه اندازی شد.

 

·         شنيده ايم اين مؤسسه زير نظر قم فعاليت مي کند آيا اين امر صحت دارد؟

·         آستان مقدس محمد هلال بن علی (ع) پیش قدم در امر ازدواج

بله اين مؤسسه زير نظر مؤسسه الزهرا(س) قم فعاليت مي کند ليکن از نظر مالي کاملاًمستقل و زير نظر آستان مقدس محمدهلال بن علي (ع) مي باشد.

 

·         آران و بيدگل تقريباً يک جامعه سنتي است و بعضي از خانواده هاي سنتي با مراجعه دختران و پسران خود جهت ثبت نام ازدواج مخالفند .پيشنهاد شما به اين گونه خانواده ها چيست؟

در مؤسسه عده  زيادي از خانم ها و آقايان جهت امر ازدواج ثبت نام کرده اند.

 

هر پدر و مادري آرزو دارد ازدواج فرزندش را ببيند در حال حاضر به دليل شرايط اقتصادي و مسائلي که مطرح شد سن ازدواج بالا رفته است. نبايد منتظر شد تا خواستگار مورد نظر بيايد. اگر واقعاً پدر و مادري دوست دارد فرزندش سر و سامان بگيرد بايد فعاليت کند و به قول ما تکاني به خود دهد.اين گونه مراکز (البته مجاز نه هر مرکزي)همچون مرکز الزهرا(س) آران و بيدگل که زير نظر آستان محمدهلال(ع) است بهترين مکان جهت آشنايي زوجين است .اگر پدر و مادري به دنبال همسري مناسب براي فرزندان خود مي باشد با مراجعه به همين مرکز مي تواند همسر ايده آل فرزند خود را پيدا کند.

 

·         در اين زمينه بيشتر توضيح دهيد.

تبادل اطلاعات در خواستگاري هاي سنتي بصورت ناقص صورت مي گيرد.

 

همانطور که مي دانيد لازمه پيدا کردن يک همسر ايده آل تبادل اطلاعات مي باشد و اين تبادل در محله ها و در بين خواستگارهاي سنتي بصورت ناقص صورت مي گيرد که اين مؤسسه با دراختیار داشتن کارشناسان و مشاوران باتجربه این این خدمات را  به بهترين نحو ممکن به متقاضیان ارائه مي دهد و تقريباً باري را از دوش خانواده ها بر مي دارد و از همه مهمتر بعضي از رفت و آمدهاي اضافي (خواستگارها و …)که بعضاً خانواده هاي هر دو طرف نمي پسندند و اين امر مشکلات روحي و رواني را که براي هر دو طرف بوجود مي آورد بر طرف مي کند .

·         اين مؤسسات براي عموم ناشناخته است و بعضي از پدر و مادرها فکر مي کنند فقط بايد پسرها به اين مؤسسات مراجعه کنند نظر شما در اين مورد چيست؟

در اينکه اين مؤسسات ناشناخته اند حق با شماست و ما مي کوشيم به طرق مختلف اين مؤسسه را به مردم بشناسانيم.

در اسلام داريم وظيفه پدر و مادر آن است که همسري مناسب براي فرزندانشان پيدا نمايند و جايي نيامده که براي پسري زن،يا دختري شوهر انتخاب کنند پس واژه همسر به هر دو اطلاق مي گردد ما نمونه هاي زيادي بين علما داريم که پسر يا دختري را براي ازدواج پيشنهاد مي دادند و اين سنت حسنه اي است که مورد غفلت قرار گرفته است .

من فکر مي کنم اگر پدر يا مادري بتوانند با رايزني و تلاش براي دختر يا پسر خود همسري انتخاب کند و اين کار را نکند خيانت کرده است . حال ممکن است خود پدر و مادر نتوانند اين کار را انجام دهند و از عهده آنها بر نيايند، اينجاست که نقش اين مؤسسه پررنگ تر ميشود و بايد پدر و مادر يا خود دخترها يا پسرها به اين گونه مؤسسات مجاز(نه غيرقانوني و …)مراجعه و تکليف خود را عملي کنند .

 

·         دختر،پسر،مادر، کداميک بايد مراجعه کنند؟

به طور کلي عرض کنم هر شخصي براي خود،ديگران ،فاميل درجه يک مي تواند جهت همسريابي به طور مستقيم يا غير مستقيم به مؤسسه مراجعه کند.

 

·         منظور از مستقيم و غير مستقيم را تشريح نماييد.

هر شخصي مي تواند از طريق تماس تلفني با مؤسسه ،مراجعه حضوري و يا بوسيله واسطه(مستقيم) يا از طريق فرم هاي الکترونيکي ثبت نام کند(غير مستقيم)

 

·         فرض کنيد پسر و دختري که شرايط ازدواج را داراست و حجب و حيا مانع مراجعه حضوري آن مي شود به چه صورت مي تواند در سيستم شما ثبت نام کند؟

اين عزيزان مي توانند با مراجعه به سايت مؤسسه به آدرس www.ezdevaje-asan.com  و پر نمودن فرم هاي مربوطه ثبت نام نمايند که اين مؤسسه با در اختيار قرار دادن يک کد به ايشان فرآيند ازدواج را آغاز مي نمايد . لازم بذکر است اين اطلاعات کاملاً محرمانه است و خانواده ها از اين مسأله مطمئن باشند و بر اين امر مسئولين قضايي نيز نظارت دارند.

 

·         آيا ازدواج موقت يا چند همسري هم در دستور کار مؤسسه قرار دارد؟

يکي از خطوط قرمز اين مؤسسه ازدواج موقت و چند همسري است.

ببينيد ازدواج موقت شرايط و فرهنگ خاص خود را مي طلبد که در حال حاضر در آران و بيدگل اين شرايط فراهم نيست و مؤسسه خيريه الزهرا(س) آران و بيدگل نيز به هيچ عنوان وارد آن نمي شود و يکي از خطوط قرمز ما هم همين مسأله است و برنامه اي هم براي آن نداريم.

 

 

·         آيا در اين زمينه مراجعه هم داريد؟

بسيار زياد که البته بعضي ها به تفکر غلط به اين مسائل دامن مي زنند و در اين باره مدام سؤال مي کنند اما جواب مأيوس کننده مي شنوند و ما آنها را راهنمايي مي کنيم.البته با توجه به اهميت ازدواج موقت مراکزي هستند که در اين امر مشاوره مي دهند که نمي توان در موارد عادي به سراغ آنها رفت و اين در موارد اضطرار است .

ناگفته نماند متأسفانه مؤسساتي که در اين زمينه(ازدواج موقت)فعاليت مي کنند مشکلاتي را براي جامعه بوجود آورده اند که جاي بحث دارد.

 

·         در کلام آخر عملکرد خود را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

به نظر دوستان و شخص بنده ما توانسته ايم فقط در اين زمينه قدم کوچکي برداريم و در حال انجام وظيفه هستيم و نتيجه آن با خداست و در يک کلام هر کس به اين مؤسسه مراجعه کرده است تلاش کرده ايم تا قدمي براي او برداريم که انشاالله مورد رضايت خداوند قرار گيرد.

 

از اينکه وقت خود را در اختيار ما قرار داديد ممنونيم!

 

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true